Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “YUNANİSTAN ULUSLARARASI HUKUK’TAN KAYNAKLANAN TÜM EGEMENLİK HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALACAKTIR.”

“YUNANİSTAN ULUSLARARASI HUKUK’TAN KAYNAKLANAN TÜM EGEMENLİK HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALACAKTIR.”

9
0

Yunanistan, Türkiye’nin Yunan adalarının kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) hakkına karşı çıktığını, bu şekilde Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 121. maddesini ihlal ettiğini ileri sürdü. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Atina Hükümeti’nin, Türkiye’nin, Yunanistan’ın kıta sahanlığı konusunda 20 Şubat tarihli şifahi notasına cevap olarak BM’ye şifahi nota gönderdiği konusunda bilgilendirildiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Yunanistan’ın 20 Şubat tarihli şifahi notasına cevap olarak BM’ye şifahi nota gönderdiği konusunda bilgilendirilmiştir. Türk şifahi notası, BM Genel Sekreteri’ne gönderilen belgede ifade edildiği şekilde, beklenildiği üzere, Yunan tezlerine itiraz ederek, bilinen görüşlerini tekrarlamaktadır.

Yunan adalarının kıta sahanlığı ve MEB hakkına karşı çıkarak, Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin, uluslararası içtihada göre, teamül hukuku özelliği bulunan ve bu nedenle uluslararası toplumun tüm ülkeleri için bağlayıcı olan 121. maddesini ihlal etmektedir. Yunan Hükümeti, son zamandaki hareketlerinin devamı olarak ülkenin Uluslararası Hukuk’tan kaynaklanan tüm egemenlik haklarını güvence altına alacaktır.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz