Ana Sayfa Batı Trakya Haberler B.Trakya Video Haber Cenaze Masraflarını Yunan Devleti Üstlendi

Cenaze Masraflarını Yunan Devleti Üstlendi

82
1

82 yaşında hayatını kaybeden Yunanistan’ın Tayinli Gümülcine Müftüsü Hafız Cemali Meço için Kozlukebir’de cenaze töreni düzenlendi. Cenaze masraflarının Yunan devleti tarafından karşılandığı açıklandı.

Beklendiği üzere törene ağırlıklı olarak Azınlık insanının katılımı olmazken, ailesi, akrabaları, yakın çevresi, ve 240 İmam yasasıyla görevde olan memurların yanısıra az sayıda halk katılımı olduğu gözlemlendi.

Cenaze törenine katılanlar arasında Maronya-Komotini (Gümülcine) Metropoliti Panteleimon, Yeni Demokrasi Partisi Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, sabık milletvekili Ayhan Karayusuf, DMT Eyalet Başkanı Yardımcısı Nikos Çalikidis, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın İskeçe’deki Siyasi İşler Bürosu Müdürü Simeon Tegos, DMT Eyalet Meclis Üyesi Cihan İmamoğlu, Maronya-Sapes (Şapçı) Belediye Başkanı Dinos Haritopulos, DMT Eyaleti Eğitim Müdürü Konstantinos Bandikos, Komotini (Gümülcine) Belediyesi Başkan Yardımcısı Stratos Çakiridis, Yeni Demokrasi Partisi Rodop İli siyasilerinden Vula Elefteriadu, Yunanistan’ın Tayinli eski ve yeni Müftü ve Müftü Naipleri katıldı.

33 yıl Yunanistan devletinin dediği çizgiden bir adım dışarıya dahi çıkmayan Meço’nun cenaze törenine, Atina’dan yüksek düzeyde katılımın olmaması, cenaze töreninde kısa süreliliğine karşılıklı olarak ve Genel Sekreter Kalancis’e ithafen sözlü atışmalara sebebiyet verdi. Meço’nun Kalancis tarafından görevinden azlediğldiği cenazeye katılan bazı kişiler tarafından dile getirildi.

Cenaze töreninde konuşan Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos’un temsilcisi Konstantinos Bantikos’un yaptığı konuşmada, Bakan Niki Kerameos tarafından alınan karar gereği cenaze töreni masraflarının Yunanistan Devleti tarafından karşılandığı belirtildi. Ayrıca cenaze törenine Bakan Niki Kerameos ve Bakanlık Genel Sekreteri Yorgos Kalancis ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın İskeçe’deki Siyasi İşler Bürosu birer çelenk gönderdiği gözlemlendi.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz