Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “GÜMÜLCİNE’DEKİ ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) ÇALIŞANLARININ İFLAS PRİMLERİ NEDEN HALA ÖDENMEDİ?”

İLHAN AHMET: “GÜMÜLCİNE’DEKİ ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) ÇALIŞANLARININ İFLAS PRİMLERİ NEDEN HALA ÖDENMEDİ?”

22
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, 2014 yılında iflası açıklanan ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) fabrikasının Gümülcine’deki biriminde çalışan işçilerin ‘iflas primi’ ödemeleriyle ilgili durumunu meclise taşıdı.

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Dayanışma Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde İlhan AHMET, Atina Çok Hakimli Asliye Mahkemesi’ nin 593/13-5-2014 sayılı kararıyla verilen iflas ilanında yer alan “ödenmemiş ücretlerini kapsayacak şekilde çalışanlarına üç maaşa kadar iflas primi ödenmesi” hükmünü hatırlatarak, “İflas ilanından bugüne 3,5 yıl geçmiştir ve Gümülcine fabrikasındaki 93 çalışana yukarıda sözü geçen para hiçbir zaman ödenmemiştir, oysa aynı fabrikanın Halkida’ daki biriminde çalışanlara bu para ödenmiştir!” diye belirtti.

“93 çalışanın tazminat talebi 3,5 yıldır görmezden geliniyor!”

İlhan AHMET, söz konusu 93 çalışanın vekilleri aracılığıyla 2014 yılında açtığı tazminat davasında da hala bir ilerleme kaydedilmediğini belirtti. Milletvekili, “Sosyal Sigortalar Kurumu (İKA) ve İş ve İşçi Bulma Kurumu’na (OAED) açılan 701/12-8-2014 sayı ve tarihli tazminat davası ile Gümülcine İş ve İşçi Bulma Kurumu’na (OAED) 24-12-2014 tarihinde yatırılan itiraz dilekçelerine bugüne kadar herhangi bir resmi cevap verilmemiştir. 93 çalışanın tazminat talebi kabul edilemez bir şekilde görmezden geliniyor” dedi. 

İlhan AHMET’ten bakana ‘sembolik vaka’ göndermesi!

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Dayanışma Bakanı’nın Gümülcine’deki Doğu Makedonya-Trakya Kalkınma Kongresi’nde yaptığı konuşmada ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) Gümülcine birimindeki çalışanların mücadelesini ‘sembolik vaka’ ya indirgeyen tanımlamasını da hatırlatarak, “Bu ‘sembolik vakada’ bakanlık olarak, işveren iflasının ardından yasal prosedürleri eksiksiz yerine getiren Gümülicine’deki ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) çalışanlarının ‘iflas primi’ ödemelerini ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Milletvekili ayrıca ikinci bir soru önergesiyle, bakanın aynı konuşmasında dile getirdiği “Gümülcine Sanayi Bölgesi’ndeki ΕΝΚΛΩ (ENKLO) ve ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) fabrikalarının eski çalışanlarına 1000 Euro tutarında tek seferlik yardım ödeneceğine” ilişkin taahhütünü de hatırlattı.

ΕΝΚΛΩ (ENKLO) ve ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) eski çalışanlarına 1.000 Euro yardım sözü de mi unutuldu?”

“Bizzat sizin bu açık ve kesin taahhütünüze rağmen, her iki ‘sembolik vaka’daki işyeri eski çalışanları hala 1000 Euro’luk yardımı almamıştır” diyen İlhan AHMET, “Sayın bakan size soruyorum; Gümülcine Sanayi Bölgesindeki ΕΝΚΛΩ (ENKLO) ve ΣΕΛΜΑΝ (SELMAN) fabrikalarının eski çalışanlarına 1.000 Euro yardım yapılmasını düzenleyen bakanlık kararı ve ilgili Resmî Gazete (ΦΕΚ) ilanı ne zaman yayınlanacak? Ayrıca, söz konusu çalışanlardan bazıları için bu yardımı almaya engel teşkil eden ‘İş ve İşçi Bulma Kurumu’nda (OAED) kaydı olma’ şartının değiştirilmesi yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz