Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar YUNAN GİRİŞİMCİLERDEN İZMİR TİCARET BORSASI’NA ZİYARET

YUNAN GİRİŞİMCİLERDEN İZMİR TİCARET BORSASI’NA ZİYARET

11
0

Yunanistan’ın Selanik Girişimciler Odası’ndan bir heyet, İzmir Ticaret Borsası’nı (İTB) ziyaret etti.

Yunan heyetine borsanın kurumsal yapısı ve yapılan işlemler konusunda bilgi veren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, “İzmir Ticaret Borsası’nda bir komşuyu ağırlamanın memnuniyetini yaşıyoruz. Aynı denizi paylaşan iki ulus olmak farklı bir iklim yaratmaktadır. Bu olguya bağlı olarak ürün yapıları, coğrafi ve iklimsel doğal koşullar, tarım ve ticaret metotları dikkate değer benzerlikler gösterdiğinden her iki ülkenin ilgili kurumları arasındaki işbirliğinin verimli sonuçlara neden olacağına inanıyoruz” dedi.

Zincircioğlu, ülke tarım sektörünün önemli aktörlerinden olan İzmir Ticaret Borsası’nın tarım piyasalarının sağlıklı ve etkin işlemesi ve piyasa derinliğinin sağlanması yönünde önemli çabaları olduğunu vurguladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde yürütülen İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun Başkanı Seza Yorulmaz ise, “Kadın girişimcilerin daha başarılı olması ve kendi işlerini kurmaları için var olan bir kuruluz. 170’e yakın iş sahibi ya da sorumluluk taşıyan iş kadınından oluşan kurulumuz, yeni projeler üretmeye ve kabiliyeti olmasına karşın bunu değerlendirme fırsatı bulamayan ev hanımlarını iş yaşamına kazandırmayı amaçlamaktadır” diye konuştu.

El emeği üreten kadınları iş yaşamına kazandırmak amacıyla yapılan “İzmir’de Biz Yaptık” projesi ile girişimci kadınlar tarafından üretilen ürünleri internet platformunda satarak gelir elde ettiklerini belirten Yorulmaz, Yunan girişimcilerle işbirliği başlatmaktan memnun olacaklarını söyledi.

Selanik Girişimciler Odası Başkanı Zorpidis Michahl, İzmir Ticaret Borsası’na misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek, “Yunanistan’da meydana gelen kriz iş sektörlerimizi oldukça etkiledi. Bu yüzden bizlerin sizlerle karşılıklı fikir alışverişleri oldukça önemli. Turizm, ulaşım, ticaret sektörleri hem bizler hem de sizler için çok önemli. Biz Yunanistan olarak AB üyesiyiz. Türkiye’nin de AB’ye girmesini destekliyoruz. Birikim ve deneyimlerimizi sizinle paylaşarak bunlardan yararlanmanızı canı gönülden istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından heyet başkanı Zorpidis Michahl’e, İTB Yönetim Kurulu üyeleri İlhan Zincircioğlu ve Hakan Cay tarafından plaket takdim edildi. Konuk heyet, daha sonra İzmir Ticaret Borsası Korbey’i ve Üzüm Salonu’nu gezerek, ürün alım satımı ve salon faaliyetleri konusunda Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zircircioğlu’ndan bilgi aldı.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz