Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar Levent Sadık Ahmet Pamuk Dünyasını Yakından Takip Ediyor

Levent Sadık Ahmet Pamuk Dünyasını Yakından Takip Ediyor

26
0

Levent Sadık Ahmet, Akdeniz Pamuk Üretim Lojistik ve Tarım Toplantısı’na katıldı.

Türkiye’deki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, İspanya’nın Barcelona şehrinde gerçekleştirilen  Dördüncü Akdeniz Pamuk Üretim, Lojistik ve Tarım Toplantısı’na katıldı.

Yunanistan pamuğunun büyük bir bölümünü dünya piyasalarına pazarlayan Levent Sadık Ahmet, özellikle Batı Trakya bölgesinde üretilen pamuğun kalitesini anlatmak üzere bu tür toplantılara katılarak fırsatı değerlendiriyor.

Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor.

İzmir Ticaret Borsası, Yunanistan Pamuk İhracatçılar Birliği ve İspanya Pamuk İhracatçılar Birliği ortak girişimi ile her yıl farklı bir ülkede yapılan toplantı, bu yıl İspanyanın Barcelona şehrinde gerçekleştirilmiştir.

DCT Trading’i temsilen Levent Sadık Ahmet katılım göstermiştir. Dünyanın birçok farklı ülkesine Yunan pamuğu ihracatı yapan DCT Trading, bu yılda liderliği elinden bırakmamıştır.

Hava koşullarının da uygun olması ile yüksek verim elde edilmiştir. Yunanistan 2019 yılında, son 10 yılın en yüksek pamuk rekoltesini üretmiştir. Bu yıl eski yıllarda olduğu gibi Türkiye’den gelen yoğun alım talebi, Türkiyeyi yine lider ülke konumuna getirmiştir.

Uzak doğu ve Mısır aynı tonajlarda Yunan pamuğu satın almıştır. Konferansta; Verim, GDO, EUcotton ve Lojistik konuları ele alınmıştır.

Yunanistan ile İspanyanın ortak girişimi ile artık Yunan ve İspanyol pamukları EUCotton olarak pazarlanmaktadır. Avrupa birliğindeki tek pamuk üreten iki ülke arasında organize bir şekilde yürütülen projelerin devamı da tartışılmıştır.

Türkiye ise; yüksek verim ve tüketim ile başta AB markalarının ana tedarikçisi ve Organik pamuk üretiminde, Akdenizdeki aslan payına sahip olan tek ülkedir.

Kaliteli, verimli pamuk üretimi ve belirli tohum ile iyi tarım uygulamaları, pamuk üretiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Eski tohumlar artık tamamen üretimden kaldırılmıştır. Üretim, talep ile doğru orantılıdır. Pazarın kabul etmediği pamuğun artık ticari değeri yoktur.

2020 yılında, Yunanistan ve Türkiye’de pamuk üretiminin yine aynı ölçüde olacağı öngörülmektedir. Ayrıca Levent Sadık Ahmet, DCT Trading olarak 2020 yılı (yeni mahsul) kontratlarını almaya başladıklarını ve bir yıl sonra üretilip teslim edilecek pamuğu, hem açık hemde fix (sabit) fiyat ile alıp satabilen, dünyadaki az şirketlerden biri olduklarını vurgulamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz