Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK VE YUNAN SOLCULARI EDİRNE’DE EYLEM YAPTI

TÜRK VE YUNAN SOLCULARI EDİRNE’DE EYLEM YAPTI

10
0

Türk ve Yunan sol parti üyeleri kapitalizme karşı Edirne’de ortak bir eylem yaptı. Yunanistan’da Sol İttifakı olarak adlandırılan Sinaspismos üyeleri, eylem için Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) öncülüğündeki grupla bir araya geldi.

 

Saraçlar Caddesi üzerinde kapitalizm aleyhinde Türkçe ve Yunanca sloganlar atan grup, PTT önünde bir basın açıklamasında bulundu. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Sema Solaklı, emekçilerin hakkı ve kıdem tazminatının gasp edilmesine, yeni zamlara karşı yürüdüklerini söyledi. Milyon dolarla dünyaya hükmedenlerin dünyasını ters yüz etmek için yeni bir dünya kurulduğunu belirten Solaklı, “Emperyalistlerin azgınca saldırılarını durdurmak için gücümüzü kullanacağız. Milyonlarca emekçi ve ezilen halkın birleşik gücüyle karşı koyacağız. Böyle geldi, böyle gitmeyecek. Bu düzen mutlaka yıkılacak. Zalimler mutlaka yenilecek. Libya’da 6 ayda 30 bin kişiyi öldüren NATO’un emperyalist saldırısına karşı yürüyoruz. Halkın parasıyla banka ve şirketleri kurtaranlara karşı yürüyoruz. Doğayı metalaştırarak mülküne geçiren, halkı ekolojik yıkımla karşı karşıya bırakanlara karşı yürüyoruz. Emekçilerin haklarının gasp edilmesine, kıdem tazminatının gasp edilmesine, yeni zamlara karşı yürüyoruz. Okulumuzu, hastanemizi, sokağımızı, suyumuzu, toprağımızı geri almak, yeni bir gelecek kurmak için yürüyoruz.” dedi.

 

Yunanistan Doğu Makedonya Trakya Eyalet Meclisi Üyesi Takis Haritos, Meriç ve Ege’nin ötesinde sınıf kardeşlerinin devrimci selamlarını getirdiğini kaydetti. Atina’nın Anayasa Meydanı olmak üzere Yunanistan’ın bütün kentlerinde emekçilerin seslerini yükseltiklerini belirten Haritos, geleceklerinin bu kapitalizm olmadığını her yerde dile getirdiklerini anlattı. Haritos, “Dünyada bugün kapitalizme karşı sokağa dökülen insanların yüreğindeki duyguları biz de paylaşıyoruz. Şu anda Yunanistan kapitalizm krizinin tam göbeğinde yer alıyor. Bu krizin bedelini ağır bir şekilde ödüyor. Emekçiler ciddi bir saldırı ile karşı karşıyadır ve bu krizin bedeli çok ağır bir şekilde halkımıza ödetilmek isteniyor. Ve bütün dünyanın gözü önünde bir deney hayvanı olarak Yunanistan emekçileri kurban ediliyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz