Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “AMERİKALILAR TRAKYA’DA NE İSTİYOR?”

“AMERİKALILAR TRAKYA’DA NE İSTİYOR?”

25
0

“Amerikalılar Trakya’da Ne İstiyor?” başlığıyla Yunan medyasında çıkan haberlere göre, Yunanistan Milli İstihbarat Servis (EYP) (1044/ 12 Eylül 2008) gizli raporlardan birinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Selanik Başkonsolosluğu’nun Batı Trakya’da Müslüman Azınlığa yönelik yoğun bir faliyet içinde olduğunu belirttiği iddia ediliyor.

Raporda, Yunanistan Milli İstihbarat Servisi’nin belirttiğine göre, Amerikalı yetkililerin Azınlık eğitimine çok yoğun ilgi gösterdikleri ve Büyük Derbent Azınlık okulundaki Hara Nikopoulou’ya baskı yapacak kadar ileriye vardığı ifade ediliyor.

Haberde, ABD’nin sadece bölgedeki rolü değil, Atina’da yaşayan Müslüman toplumlarla da belirgin ilgisi olduğu belirtiliyor.

 

Son olarak, ABD’nin Atina Büyükelçiliğinde görevli siyasi işler bürosu sorumlusu bayan Vaida Vidugiris ve ABD Selanik Başkonsolosluğu görevlilerinden oluşan heyet, 12–14 Ekim 2011 tarihlerinde, Evros, Rodop ve İskeçe illerinde temaslarda bulundu.

Birlik gazetesinin edindiği bilgilere göre, Batı Trakya’daki temaslarının amacı, ABD’nin her yıl hazırladığı Azınlık hakları raporu çerçevesinde gerçekleşiyor olsada, Yunan medyası ve bazı çevreler bu ziyaretlerin amacını çarpıtarak sanki ABD’nin bölgede başka amaçlar taşıyan faliyetler içerisinde olduğunu göstermeleri dikkat çekiyor.

Oysa ABD her yıl Türkiye ve Yunanistan’da yaşayan Azınlıklar (Rum ve Türk Azınlık) hakkında insan hakları raporları yayımlıyor. Bu son ziyaretinde bu amaçla yapıldığı ABD’li yetkililer tarafından zaten açıkça belirtiliyor.

Amerikalı bayan diplomat Vaida Vidugiris ve ABD Selanik Başkonsolosluğu görevlilerinden oluşan heyetin Gümülcine Belediyesi “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu’nun Gümülcine’deki Xenia otelinde görüşmeleri bu doğrultuda gerçekleşmiştir. Görüşmenin otelde gerçekleşmesi ise, “Eşitliğe İlk Adım” Listesi’nin henüz bir bürosunun olmadığından görüşmenin burada gerçekleşmiş olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz