Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK YAHUDİLERİNE VATANDAŞLIKLARI İADE EDİLECEK

SELANİK YAHUDİLERİNE VATANDAŞLIKLARI İADE EDİLECEK

19
0

Yunanistan İçişleri, Adem-i Merkeziyet ve E-Hükümet Bakanı Haris Kastanidis, Selanik Yahudilerine ve kan bağı bulunan akrabalarına Yunan vatandaşlığının iade edilmesi imkanının incelenmesini istedi.

In.gr isimli internet sitesinde yayımlanan habere göre “Arttırılmış Güvenlik Şartlarıyla Yabancı Uyruklu Vatandaşlara Ülkede Oturum İzni Sisteminin Yeniden Düzenlenmesi ve Yerel Yönetim ve Diğer Hükümlerle İlgili Düzenlemeler” başlıklı yasa tasarısı görüşüldü. Bu görüşme sırasında Bakan Kastanidis, soykırımdan kaçmak için İsrail’e göç eden Yunan vatandaşı Yahudilere ve kan bağı bulunan akrabalarına vatandaşlıklarının iade edilmesi imkanının incelenmesini istedi. Kastanidis, hayatta kalan ve 1945 yılı ve öncesinde doğmuş çocukları dahil sayıları 400’ü bulan Selanik Yahudisi’nin Yunan vatandaşlığının iadesi talebinin “Yunanistan için onur verici” olduğunu, bu onurun onlara ön şartsız ve gerekçesiz verilmesi gerektiğini, aksinin hata olacağını söyledi.

 

Yaklaşık 20 yüzyıldır Selanik’te yaşayan Yahudilerin 1900 yılında sayıları 80 bindi. 1912 yılında Selanik Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden çıkıp yeniden Yunanlıların idaresine geçince ülkeden başka ülkelere doğru göçler başladı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ise şehrin Yahudi nüfusu yüzde elli azaldı. 9 Nisan 1941 tarihinde, ilk Alman panzerleri Selanik’e girdi. Naziler şehri ele geçirir geçirmez ilk olarak Yahudi erkekleri toplayarak çalışma kamplarına gönderdiler. 1943 yılının başlangıcından itibaren “nihai çözüm” kararıyla Naziler tüm Avrupa’da uyguladıkları Holokost’u Selanik’te de gerçekleştirdi. 14 Mart-7 Ağustos 1943 döneminde 43.880 Selanik Yahudisi 19 tren konvoyu ile birlikte ölüm kampları olan Auschwitz ve Birkenau kamplarına sevk edilerek yok edildiler. Bunların arasından çok azı kaçarak çevre köylere ve Atina’ya gizlendiler, hayatta kalabildiler. Savaş bittiğinde Selanik Yahudilerinin bir kısmı Yunanistan’a geri döndü, geri dönmeyen Selanik Yahudileri ise vatandaşlıktan çıkarıldı.

 

HABİPOĞLU: “BİNLERCE BATI TRAKYA TÜRK’Ü DE VATANDAŞLIKLARININ İADE EDİLMESİNİ İSTİYOR”

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “İçişleri Bakanı Kastanidis’in önceleri Yunan vatandaşı olan Selanik Yahudilerine vatandaşlıklarının iade edilmesi imkanının incelenmesini istemesi olumlu bir adım. Bununla birlikte Kastanidis’in Selanik Yahudileri konusundaki hassasiyetini vatandaşlıktan çıkarılan Batı Trakya Türkler için de göstermesini isteriz. Yunan Vatandaşlık Kanunu’nun eski 19. maddesi ile vatandaşlıktan çıkarılan yaklaşık 60 bin Batı Trakya Türk’ü var. Bu kişiler vatandaşlıkları ile birlikte sahip oldukları tüm sosyal haklardan da mahrum bırakıldılar. Bugün vatansız statüsünde Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin yanı sıra vatandaşlıktan çıkarıldıkları için bir başka ülkenin vatandaşlığını almak durumunda bırakılan çok sayı Batı Trakya Türk’ü vatandaşlıklarının iade edilmesini istiyor. Hükümet, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bu sorununu siyasi bir karar ile hukuki yoldan çözmek için bir adım atmalı.” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz