Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İŞTE ATİNA’NIN MİNARESİZ CAMİSİ

İŞTE ATİNA’NIN MİNARESİZ CAMİSİ

14
0

Birlik gazetesi Atina’nın yılan hikayesine dönen meşhur caminin fotolarına ulaştı.

Bugün Atina’da, Votanikos bölgesinde eski bir askeri yapının Müslümanlar için ibadet yerine dönüştürülmesi ile ilgili yasal düzenleme parlamentoda onaylandı.

Yunan Haber Ajansı AMNA, “kaçak yapıların düzenlenmesi ve turistik yapılar”la ilgili bir yasa çerçevesinde parlamentoya getirilen düzenlemenin, parlamentoda bulunan 214 milletvekilinden 198’inin “evet” oyu ile onaylandığını duyurdu.

Ajans haberinde, aşırı sağ LAOS partisi 15 milletvekili ile bağımsız bir milletvekilinin ise söz konusu yasaya “hayır” dediği belirtildi.

 

Yunan basınında daha önce çıkan haberlere göre, Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan yasal düzenlemede, Votanikos bölgesindeki Elaiona semtinde eski bir deniz üssü kompleksine ait binanın restore edilerek ibadet için Atina’da yaşayan Müslümanlara tahsis edilmesi öngörülüyor.

Eski binanın ibadet yerine dönüştürülmesi için gerekli olan yaklaşık 15 milyon euro tutarındaki giderlerin devlet bütçesinden karşılanacağı belirtilen haberlerde, ibadet yerine dönüştürülmesi planlanan yaklaşık 350 ila 500 kişi kapasiteli binada minare bulunmayacağı, çalışmaların tamamlanmasının ardından ibadet yerinin 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslümandan oluşan bir heyet tarafından yönetileceği, imamın da Eğitim Bakanlığı tarafından atanacağı belirtiliyor.

 

Yıllardan beri yılan hikayesine dönen Atina’ya cami yapımı en sonunda eski askeri deniz üssündeki boş depolardan biri minaresiz ibadet yerine dönüştürülecek. Bunu yapmakla PASOK hükümeti Atina’da yaşayan müslümanların meydanlarda ve caddelerde Bayram Namazı kılmalarını önleyecek ve aynı zamanda hükümet bu hareketiyle Yunanlıların tepkisini azaltmayı hedefliyor.

Atina’da yaşayan yaklaşık 800 bin müslüman, merkezden uzak olmasından dolayı bu ibadet yerini tercih etmeyecekleri ve 5 vakit namaz ibadetini yine yaşadıkları mahallelerde yerine geticekleri belirtiliyor.

Dolayısıyla Votanikos semtine eski askeri deniz üssündeki depolardan birine yapılacak olan bu ibadet yerinin dünya kamuoyuna göstermelik bir hareketten öte geçemeyeceği iddia ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz