Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “PONTUS SOYKIRIMI”NA TEPKİLER YAĞIYOR, YUNANİSTAN’DA YER YERİNDEN OYNADI

“PONTUS SOYKIRIMI”NA TEPKİLER YAĞIYOR, YUNANİSTAN’DA YER YERİNDEN OYNADI

18
0

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3ce9qk_bakan-filisin-soykirim-degil-aciklamasi_news

 

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, Türklerin Pontuslu Rumlara soykırım” yapmadığını belirtti. Ancak Filis’e tüm Yunanistan genelinde tepkiler yağarken, “Yeni Kemal” benzetmesi yapılıyor ve istifası da isteniyor.

Katıldığı bir televizyon programında, “Pontus soykırımı” iddialarıyla ilgili sorular üzerine, “soykırım” kavramıyla “etnik temizlik” kavramının farklı şeyler olduğunu ifade eden Filis, “Pontusluların acısını, dökülen kanı, Jön Türklerin vahşetinden çektiklerini tanıyoruz. Ancak, bu başka şey, bilimsel anlamda soykırım başka bir şey” dedi.

Filis, Yunan devletinin bu konudaki tezinin “soykırım”ın kabulü yönünde olduğunu ancak, bu konuda asıl karar vermesi gereken mercilerin uluslararası mahkemeler ve bilim toplumları olduğunu kaydetti.

Soykırım kavramanın etnik temizlik kavramıyla özdeşleştirilmesinin, soykırım deyiminin anlam değerini düşürdüğünü belirten Filis, “Sadece Yunanistan değil başka ülkeler de etnik temizlik olayını soykırım olarak adlandırdığında soykırımın anlam değeri düşürülüyor. Soykırım, programlı bir şekilde bir milletin bütünün imha edilmesi demektir. Uluslararası mahkemeler var, bilim toplumu var, bunlar karar versin. Ben kendi görüşümü kabul ettirmeye çalışmıyorum. Devletin politikası Pontus Helenizmi soykırımını tanıyor. Ancak, soğukkanlılıkla bilimsel düzeyde bir tartışma olursa, her ne kadar kanlı olsa da etnik temizlik başka bir şey, soykırım ve holokost başka şey” diye konuştu.

MEYMARAKİS: “BÜYÜK BİR TAHRİK”

Filis’in bu açıklamaları ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Evangelos Meymarakis ve Rum derneklerinin tepkisine neden oldu.

Meymarakis, Filis’in açıklamalarını, “Milli hatırata ve Yunan Parlamentosunun kararlarına karşı büyük bir tahrik” olarak nitelendirerek, Başbakan Aleksis Çipras’ın bu konuda tavır almasını istedi.

APOSTOLİDİS: “SADECE BOZKURTLARIN BÖYLE POZİSYONLARI VAR”

Yunanistan’daki Pontus Rum Dernekleri Başkanı Haralambos Apostolidis ise yaptığı açıklamada Filis’i “soykırım” konusundaki görüşleri nedeniyle “Tehlikeli adam” olarak ilan ederken,”sadece Bozkurtların böyle pozisyonları var. Filis Yeni Kemal’dir. Bizler Filis’e, 2007 yılında (International Association of Genocide Scholars – IAGS) kararını hatırlatırız.” diyerek tepkisini koydu.

SYRİZA: “PONTUSLU RUMLARA YAPILAN SOYKIRIMDIR”

SYRİZA’nın Girit milletvekili Yanis Miheloyanakis yaptığı açıklamada, “Pontuslu Rumlara yapılan soykırımdır” ifadesini kullanarak Filis’e tepki gösterdi.

Yunan Parlamentosu, Karadeniz’de Rumların katledildiği iddiasıyla, 1994’de aldığı bir kararla 19 Mayıs tarihini “Pontuslu Rum soykırımını anma günü” ilan etmişti.

PASOK: “ANDREAS PAPANDREU “SOYKIRIMI” YASALLAŞTIRDI”

“Yunan Parlamentosu 1994 yılında Andrea Papandreu öncülüğünde 2193/1994 sayılı yasa gereği, Pontuslu Yunanlılara Türkiye tarafından 1916-1923 yılları arasında “soykırım yapıldığını yasalaştırmış ve kabul etmişti. Dört yıl sonra da yine aynı şekilde 2645/1998 yasa gereği Küçik Asya Yunanlılarına da Türkiye tarafından “soykırım” yapıldığını yasalaştırmış ve her yıl 14 Eylül tarihi “soykırım” olarak kutlanmaktadır. Biz şahsen bu konuda hükümetin konumunu belirtmek üzere Başbakanı göreve davet ediyoruz.”

ANEL: “PONTUS’UN TARİHİ İNKAR EDİLEMEZ VE GERÇEK KALACAKTIR.”  

ANEL Partisi temsilcisi Milletvekili Marina Hrisoveloni de yaptığı açıklamada, “Planlanmış trajik bir şekilde binlerce insanın yerinden yurdundan şiddetle kovularak, kurban edilen insanların durumunu sıfırlamaya hakkımız yok. Pontus’un tarihi inkar edilemez ve gerçek kalacaktır.”   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz