Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN: “OKULUN KAPISINA KİLİT VURMAK, CAMİNİN YA DA KİLİSENİN KAPISINA KİLİT VURMAKLA...

HACIOSMAN: “OKULUN KAPISINA KİLİT VURMAK, CAMİNİN YA DA KİLİSENİN KAPISINA KİLİT VURMAKLA AYNIDIR”

19
0

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı ülke çapında önümüzdeki ders yılından itibaren ülke genelinde 1933 olan okulları birleştirerek bu sayısı 877’ye düşürmesi projesi çerçevesinde, Batı Trakya’daki Azınlık İlkokulların sayısını da 57’den 22’ye düşürmeyi kararlaştırdı.

Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasında “Trakya’daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan tüm özel nitelikler dikkate alındığı” belirtilmekle birlikte, Türk Azınlığın okullarının kapatılması ile ilgili görüşünün alınmaması bölgede hayalkırıklığı yarattı.

Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman dün Atina’da Eğitim Bakan Yardımcısı Fofi Gennimata ile görüşerek, azınlığın endişelerini dile getirdi.

Hacıosman CNN TÜRK’e yaptığı açıklamada “Büyük üzüntü, endişe ve hayalkırıklığı içinde olduğumuzu Sayın Bakan Yardımcısı’na anlattım. Hemfikir değiliz. Batı Trakya’daki köylerimizde okullar bizim için camiler kadar önemlidir. Okulun kapısına kilit vurmak, caminin ya da kilisenin kapısına kilit vurmakla aynıdır” dedi.

Kaynak:CNNTURK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz