Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DOMURUKÖY’DE MUHTEŞEM MEVLİD TÖRENİ

DOMURUKÖY’DE MUHTEŞEM MEVLİD TÖRENİ

19
0

Yaklaşık 40 yıldan beri Domruköy’de düzenlenen geleneksel köy mevlidi kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Törene yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Batı Trakya’nın her köşesinden Domuruköy’e akın eden Türkler, köy camiinde okunan mevlidi dinlediler. TRT AVAZ mevlid törenini canlı olarak tüm dünyaya aktardı.

Mevlide törenine Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos Fatih Akarca, Rodop PASOK Partisi Milletvekili Ahmet Hacıosman, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Edirne İl Müftüsü Ömer Taşçıoğlu, DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve çok sayıda soydaş katıldı.

Mevlid töreninde günün anlamını belirten konuşmayı Müftü İbrahim Şerif yaptı.

Şerif konuşmasında uzun yıllardan beri bu geleneği yaşatan Domuruköy halkına teşekkür etti ve bu tür etkinliklerin Batı Trakya Türk Azınlığını dinin temelinde birlik beraberlik içeride tutmasıyla milli kimliğin korunması ve yaşatılması yönünde büyük katkılar sağladığını söyledi. Müftü Şerif Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yaşamından ve onun kişiliğinden, insanlara yaklaşımından, sorunların çözümünde yapmış olduğu işlerden bahsetti ve onun insanlığa göstermiş olduğu yolun en doğru yol olduğundan bahsetti. Mevlidi canlı olarak dört bir kıtaya canlı olarak veren TRT’ye de teşekkür etti.

Edirne İl Müftüsü de mevlid töreninde bir selamlama ve günün anlamına uygun konuşma yaptı. Edirne’den Batı Trakya’daki kardeşlerinin yanına gelerek bu mutlu ve Kutlu günde onlarla birlikte olmaktan büyük haz aldığını söyledi ve Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun birlik ve beraberlik içerisinde dini ve milli kimliklerini korumalarında vermiş oldukları mücadeleyi desteklediğini söyledi.

Muavin Konsolos Fatih Akarca’da günün anlamına uygun olarak yaptığı konuşmasında, bu nazik davetlerinden dolayı Domuruköy halkına teşekkür etti ve kendileriyle birlikte böyle anlamlı bir günde birlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Akarca, Başkonsolos Mustafa Sarnıç’ın selamlarını da iletti.

Mevlid töreni köy halkının misafirlere geleneksel olarak her evlerinde verdikleri yemekle son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz