Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ALİ PENCAL: “YİNE YARGI ÖNÜNE ÇIKIYORUM”

ALİ PENCAL: “YİNE YARGI ÖNÜNE ÇIKIYORUM”

17
0

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, basına gönderdiği yazılı bir açıklamayla 1 Mart 2012 tarihinde yine yargı önüne çıkacağını belirtiyor. Bilindiği üzere 2009 yılında SEÇEK bölgesinde bulunan eski bir çeşmeyi onarmak suçundan beşinci kez yargı önüne çıkacak.

Dernek başkanı Ali Pencal’ın basın açıklaması şu şekildedir.

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli Azınlık Basını;

Sizlere göndermiş olduğum evraklarda da görüldüğü üzere 2009 yılından bu yana SEÇEK Derneğine başkan seçilmemden sonra kısmetse, 2012 1 Mart ayında beşinçi defa yargı önüne çıkarılıyorum.

 

Sizinde bildiğiniz üzere 2009 yılında SEÇEK bölgesinde bulunan eski bir çeşmeyi onarmaya karar verdik. Var olan eski çeşmeyi onararak ona bir isimde verdik. Bölgede buna benzer yüzlerce çeşme olmasına rağmen ve biz İslam inancına sahip olan Müslümanların yol kenarlarına çeşme yapma kültürüne sahip olamamıza rağmen, bölge sakinlerinin gayretleri ve bizlerin de çabaları sonucu yapılan bu çeşme o günün Bölge Genel Sekreteri tarafından 24 Temmuz günü ani bir kararla yıktırılmıştır.

Biz inanıyoruz ki toplumun her ferdine ve her canlıya su veren bu tür çeşmelerin kimseye bir zararı olmamalıdır. Gelgelelim çeşme yıktırıldı ama o gün bu gündür yargı peşimizi bırakmadı. İlk olarak Gümülcine Orman Müdürlüğü’nün, izinsiz çeşme yaptığımız için tarafımıza açmış olduğu davada 27/9/2010 tarihinde, Şapçı tek hakimli mahkemesinde yargı önüne çıktık. Mahkemenin vermiş olduğu karar orman arazisine zarar vermediğimiz görülmüş ve beraat kararı çıkmıştır.

 

Aynı konu üzerinden, Dimetoka poleodomio’sunun izinsiz çeşme yaptığımız gerekçesiyle tarafımıza açmış olduğu davada 19/11/2010 tarihinde Orestiada tek hakimli mahkemesinde yargı önüne çıktık. Mahkemenin vermiş olduğu karar delil yetersizliginden ve art niyet güdülmediği kanısına vararak beraatimize karar vermiştir.

Malesef bu yargı süreci devam etmekte ve yine aynı konu üzerinde Gümülcine Poleodomiosu izinsiz çeşme yapığımız gerekçesiyle tekrar 28/11/2011 tarihinde yargı önüne çağrılmaktayız. Gördüğünüz üzere diğer tüm var olan çeşmeler gibi renk, ırk, din ve hertür canlı ayrımı gözetmeksizin, kişiye değil topluma hizmet veren bu çeşme davası birtürlü bitmek bilmedi.

 

Bununla sınırlı kalmayan yargı sürecimiz, geride bıraktığımız 2010 yılında zorlu ve uzun temaslar sonucunda zamanın Bölge Genel Sekreteri sayın Teodora Kokla’nın yardımları ile SEÇEK bölgesine yıktırılan çeşmenin yerine benzeri bile olmayan bir çeşme yaptırıldı. Bunun yanısıra SEÇEK bölgesinde ihtiyaç olan 43 metrelik saçak tamiri izni çikartıldı. Zor ve engelli bir süreçten sonra 43 metrelik saçaklar da (sundurma) yapıldı.

 

İşin diğer yüzünde tekrar yargı ile karşı karşıya kaldık.

Binbir zorluklar ile saçak yapımı için Mehrikos Nahiyesine resmi izin verilmesine rağmen yargı peşimizi bırakmadı ve 06/12/2011 tarihinde Soufli tek hakimli mahkemesinde ve 01/03/2012 tarihinde Gümülcine cok hakimli mahkemesinde, izinsiz saçak yaptırma emri verdiğim gerekçesi ile yargı önüne cıkarılmaktayım.

 

Sizlerinde gördüğü üzere bu yargı süreci bizleri madden ve maneven zor duruma koymuştur. Kanunlar çerçevesinde gitsekte gitmesekte azınlık konularında malesef her zaman yargı önüne çıkarılmaktayız.

Bizlerin tek amacı bu ülkenin her vadandaşı gibi kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi, kültürel etkinlik yapıldığı alanların temel ihtiyaçlarını (tuvalet, su ve halkın rahatça oturabileçeği yerler) olan ihtiyaçların karşılanmasıdır. Malesef SEÇEK konusunda olduğu gibi bir çok alanda, bu gibi temel ihtiyaçlarda her zaman çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz.

 

Enson bir örnek verecek olursak, geçtigimiz günlerde bölgenin önemli etkinliklerinden biri olan Mürsal Kurbanı (Mürsel Bali anma etkinliği) bağlı olduğumuz Soufli Belediyesinden etkinlik alanına çöp kutuları istememize ragmen hiç bir yanıt alamadık. Binlerce insanın bir araya gelip, kültürel etkinliklerin kutlandığı yerlerde temel ihtiyaçların karşılanması bu kadar zor olmaması gerek. Özellikle SEÇEK bölgesinde, son bir asırdır, Tarihi SEÇEK yağlı güreşleri ve Kültürel etkinlikleri orada yapılmakta ama malesef yaşadığımız bu 21. yüzyılda binbir güçlükler ve yargı süreçleri ile bugünkü şekline ancak getirebildik.

 

Evet birde çoğunluğun yapmış olduğu etkinliklere ve etkinlik alanlarına bakmadan geçmeyiniz. Özellikle bir Azınlık Derneği için, beş ayrı yargı süreci ve bu süreçlerin avukat masrafları çok ağırdır. Binbir zorluklarla düzenlemiş olduğumuz Tarihi SEÇEK Yağlı Güreşleri ve Kültürel etkinlileri’ne birde bu gibi giderler eklendiği zaman madden ve manen çöküşe neden olmaktadır.

 

Azınlığın üzerinde yürütülen politika zaten bunu destekliyor. Örnek iki azınlık basının ve azınlık yerel radyoların karşılaşmış oldugu durumlar, buna örnek vermeye yeter de artar bile.

En ilgi çeken tarafı ise seçim zamanıda politikacıların eşit haklar sloganıdır.

 

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği

Başkan Ali PENCAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz