Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar ABTTF LONDRA’DA HUMAN RIGHTS WATCH İLE GÖRÜŞTÜ

ABTTF LONDRA’DA HUMAN RIGHTS WATCH İLE GÖRÜŞTÜ

22
0

Avrupa Batı Trakya Türkleri ABTTF Altın Şafak’ın parlamentoya girmesinin ardından Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da aşırı sağın hedeflerinden biri haline geldiğini belirtti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) 20 Mayıs 2013 tarihinde dünya çapında insan haklarını savunan ve bu konuda araştırmalar yapıp yayınlayan uluslararası sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) ile görüştü. Londra’da gerçekleştirilen toplantıda ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, ABTTF Başkan Yardımcısı ve İngiltere Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Rıdvan Hacıbedel, ABTTF Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Sebahattin Abdurrahman ve ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu Üyesi ve İngiltere Batı Trakya Türkleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ercüment Mustafaoğlu, HRW Avrupa ve Merkez Asya Bölümü Araştırma Asistanı Eva Cosse ve HRW Kıdemli Hukuk Danışmanı Clive Baldwin ile Yunanistan’da özellikle Altın Şafak’ın parlamentoya girmesini izleyen dönemde artış gösteren nefret temelli saldırıları görüştüler.

Görüşmede ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve beraberindeki heyet, Federasyon’u tanıtarak federasyonun faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.  Yunanistan’daki gelişmeleri takip eden Eva Cosse ise İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün faaliyetlerini aktardı, Yunanistan’da yaptıkları çalışmaları dile getirdi. Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak partisinin doğrudan bağlantılı olduğu veya destekçileri tarafından gerçekleştirilen nefret temelli saldırıları dikkatle izlediklerini söyleyen Cosse, HRW olarak 2012 yılında “Sokaklardaki Nefret: Yunanistan’da Yabancı Düşmanı Şiddet” isimli bir rapor yayınladıklarını ifade etti. Raporun hazırlanması sürecinde çok ciddi ve endişe verici durumlara şahit olduklarını söyleyen Cosse, Yunanistan’da göçmenlere yönelik nefret suçlarının engellenmesinde ciddi ihmaller bulunduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Cosse, HRW’nin raporunun yayınlanmasından sonra bazı ilerlemeler yaşanmasına rağmen hala çok ciddi önlemlere ihtiyaç olduğunu ekledi.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, ilk aşamada göçmenleri hedef alan  ırkçı saldırıların zaman içerisinde Batı Trakya Türk Azınlığı’nı da hedef aldığının gözlemlendiğini ifade etti. Bu durum karşısında azınlık üyelerinin ciddi bir endişe içerisinde bulunduklarını söyleyen Habipoğlu, polisin nefret suçlarının engellemede yetersiz kaldığını belirtti.

ABTTF Başkanı İngiltere Batı Trakya Türkleri Derneği’nin yöneticileri ile biraraya geldi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ile gerçekleştirilen toplantı dolayısı ile Londra’da bulunan ABTTF Başkanı, HRW ile görüşme öncesinde, 19 Mayıs 2013 Pazar akşamında ABTTF üyesi İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği yöneticileri ile biraraya geldi. İngiltere derneğini yönetim kurulu üyelerinden Ercüment Mustafaoğlu ile Eyüp Hacıbedel’in ortaklığında işletilen Steakhouse by Guaca’da gerçekleştirilen akşam yemeğine Dernek Başkanı Rıdvan Hacıbedel’in yanı sıra  geçmişte ABTTF başkanlığı ve İngiltere Batı Trakya Türkleri Derneği başkanlığı yapmış olan ve bugün dernekte başkan yardımcılığı yapan Necmi Hasanoğlu ile derneğin eski yöneticilerinden İsmail Uzun da katıldılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz