Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 22 ÜLKE ŞAİRLERİ PRİZREN’DE BULUŞTU

22 ÜLKE ŞAİRLERİ PRİZREN’DE BULUŞTU

22
0

İlki Bursa’da yapılan her iki yıl arayla farklı ülkelerde düzenlenen sırasıyla 9. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Prizren’de başladı. 9. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni bu yıl Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 75. yıl anısına düzenleniyor.

 

Türk Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi”nde başlayan şiir şölenine Kazakistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, (KKTC) Makedonya, (FYROM) Azerbaycan ve Kırım olduğu gibi Türkçenin konuşulduğu tam 22 ülke temsilcisi katıldı. Etkinlikte Yunanistan Batı Trakya’yı Dr. Hasan ve eşi Füsun Suka temsil etti. Şairler okudukları şiirlerle etkinliğe değişik bir renk kattılar.

 

Şiir şöleninin düzenlenmesine öncülük eden Türk Yazarlar Birliği Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, önemli eserleriyle bilinen Mehmet Akif Ersoy’un memleketi Kosova’da şiir şöleninin yapılmasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, Prizren kültür şehrinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Kosova-Prizren’de 9. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleninin düzenlenmesiyle şiir şöleni Başkanı Mehmet Doğan, Prizren’in bir İstanbul örneği olması gerektiğini belirtti. Doğan Kosova’nın Türkiye için önemli olduğunu değerlendirerek, Türkiye varsa Kosova’nın da var olacağını dile getirdi ve “Mehmet Akif Ersoy’un memleketi bizim de yurdumuzdur” dedi.

 

Prizren’de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin önemine değinen Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Müfara Şinik, bu anlamlı şiir törenini düzenleyen Türk Yazarlar Birliğine ve faaliyet sorumlularına teşekkür etti.

 

Mehmet Akif Ersoy’un memleketi Kosova’da şiir şöleninin düzenlenmesiyle duygu dolu anların yaşandığı açılış töreninde Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren’de olduğu gibi Balkanlar’ın çeşitli yerlerinde önemli köprü, camii, kale gibi tarihi eserlerin olduğunu ve bu eserlerin gönülleri birleştirdiğini dile getirdi.

 

Mehmet Akif Ersoy’un bu coğrafyaya olan özlemini şiirlerinde her zaman dile getirdiğini ifade eden Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da, katılımın farklı ülkelerden olsa da burada Türkçe sayesiyle buluştuklarını belirtti.

 

“Dünyanın her tarafındaki gardaşlarımızla beraberiz”, diyen Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, şiir şöleninde konu olacak olan şairleri hep dinlediğini dile getirdi. Türkçenin bölgesel veya yerel bir dil olmadığını dile getiren Erdoğan, soydaşlarının yanında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

Kosova Prizren’de düzenlenen 9. Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni Kosova temsilcisi olarak katılan Taner Güçlütürk, farklı ülkelerden katılan temsilcileri selamlama konuşmalarını yapmaları ve hatıra fotoğrafı çektirmek üzere sahneye davet etti.

 

Osmanlı Asırlarında Balkanlar’da Türk Edebiyatı, Kosova Prizren’de Çağdaş Türk Şiiri, Suzi Çelebi Şiir Faslı ve Priştineli Mesihi Şiir Faslı ardından akşam saat 20:30’da Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’ tarafından Rumeli ve Prizren Türküleri Konseri sunacak.

 

Şölen yarın Mamuşa’da Mehmet Akif Ersoy ve Yahya Kemal şiir fasıllarıyla devam edecek. 14:00 Yakova ve İpek Suşica köyü (Mehmet Akif’in babasının köyü) ziyaret edildikten sonra saat 20:00’da Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde atölye çalışmaları ile sona erecek.

 

Şiir şöleninde özel olması anısına katılımcılara özel olarak hazırlanan Prizren biblosu takdim edilecek.

 

Şiir şöleni açılışında 22 ülke temsilcileri yanı sıra Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, KDTP Milletvekili Müferra Şinik, Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Prizren Belediye Başkan Yardımcıları Ryzhdi Rexha ve Orhan Lopar gibi çok sayıda şiir sever katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz