Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar'dan Haberler YUNANİSTAN İDARİ MAHKEME HAKİMLER BİRLİĞİ’NDEN ÇAĞRI

YUNANİSTAN İDARİ MAHKEME HAKİMLER BİRLİĞİ’NDEN ÇAĞRI

21
0

Yunanistan İdari Mahkeme Hakimler Birliği (EDD), “İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının derhal durdurulması ve bölgede yaşanan katliamlarla ilgili savaş suçlarının araştırılması” çağrısında bulundu.

EDD’den yapılan yazılı açıklamada, “Kendisi soykırım tehlikesi yaşamış bir halkın Filistin halkına karşı sürdürdüğü soykırım girişimi trajik bir ironi olduğu kadar, insani değerler ve uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir. Bu, ayni zamanda insan uygarlığı adına gerileme ve insan hayatının harcanabilir ve değersiz olduğu algısını güçlendiren bir göstergedir” ifadelerini kullandı.

İsrail güçleri tarafından Gazze’deki sivil halka yönelik saldırılara karşı dünya çapında düzenlenen kınama protestolara katıldığını belirten EDD, uluslararası insan hakları kuruluşlarına 12 Ağustos 1949 tarihli savaş zamanı sivillerin korunmasıyla ilgili Dördüncü Cenevre Kongresi kararlarını hatırlatarak, “Krizin derhal sona erdirilmesi için kararlı ve etkin müdahalede bulunmaları ve savaş suçlarını araştırmaları” çağrısında bulundu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here