Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar SÖPA DERNEĞİ’NDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

SÖPA DERNEĞİ’NDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

19
0

Rodop-Evros İlleri S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Mehmet Derdiman, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

 

Kutlama Mesajı

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Şunu bilelim ki herkesin eserine bir kıymet, değer biçilebilir ama öğretmeninkine asla…

« Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi ourum. » (Hz. AIi) 

«Dünyada her şeye değer biçiIebiIir, ama öğretmenin eserine değer biçiIemez. » (Socrates)

Bu anlamlı sözler öğretmenin önemini ve değerini arz eden sözlerdir. Biz Öğretmenler, insanı en ideal şekilde eğitmek suretiyle, geleceğin  dünyasını inşa etmek gibi son derece kutsal bir vazifeyi icra etmekteyiz.

Dolayısıyla yeter derecede eğitime sahip oImaIıyız ki, çevremizdeki insanIarı gereğinden büyük görmemeliyiz; fakat bilgeliği sağlayacak kadar da eğitimli olmalıyız ki, onları küçük görmemeliyiz.

Öğretmen demek, bir milletin geleceği demektir. İyiyi ve doğruyu öğreten demektir. Öğretmen demek sevgi demek, şefkat demek, özveri demektir. Bu nedenle bir toplumun geleceğinin biçimlenmesinde en büyük yük öğretmenlerin omuzlarındadır.Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

Biz öğrencilerimize modern bilim ve teknolojinin ışığında eğitim ve öğretim vermeğe, bıkmadan, bıktırmadan, ümitsizliğe düşmeden,vazifemizi yerine getirmeğe devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğimizi olan inanç ile hepinizi sevgiyle selamlıyor Öğretmenler Gününüzü kutluyor, şahsınıza, ailenize, öğrencilerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. 

 

Rodop-Evros İlleri S.Ö.P.A. Mezunu

Öğretmenler Derneği Başkanı

Mehmet DERDİMAN

 

 

Rodop-Evros İlleri S.Ö.P.A.Mezunu

Öğretmenler Derrneği Başkanı

Mehmet DERDİMAN

 

Αξιότιμοι συνάδελφοι

Πρέπει να γνωρίζουμε ότι σε κάθε αξία μπορεί να δοθεί μια τιμή αλλά όχι  στο έργο του δασκάλου. Σύμφωνα με τα  παρακάτω αξιόλογα λόγια δύο μεγάλων φιλοσόφων περιγράφεται το έργο του δασκάλου: 

Χαζρέτη Αλή : Όποιος μου μαθαίνει έστω και ένα γράμμα (μια γνώση) θα του δείχνω ευγνωμοσύνη για 40 χρόνια.

Σωκράτης: Στη γη το κάθε έργο μπορεί να αξιολογηθεί, το έργο του δασκάλου όμως όχι.

Εμείς οι δάσκαλοι ασκούμε το λειτούργημα μας , με σκοπό να διαμορφώσουμε τον ιδανικότερο άνθρωπο για το σύγχρονο αλλά και το μελλοντικό κόσμο. Άρα πρέπει να κατέχουμε σε ικανοποιητικό βαθμό την εκπαίδευση ,ώστε να μην μεγαλοποιούμαι τους  γύρω ανθρώπους μας, αλλά να είμαστε καταρτισμένοι με γνώση  και με σοφία ώστε να μη βλέπουμε κατώτερους τους περιγύρω  ανθρώπους μας.

Ο  δάσκαλος προσδιορίζει το μέλλον μιας κοινωνίας, είναι αυτός που διδάσκει την καλοσύνη και την πραγματικότητα. Δάσκαλος σημαίνει αγάπη, στοργή ,  και ανιδιοτέλεια. Στη σημερινή κοινωνία που οι αξίες περνάνε μεγάλη κρίση και θυσιάζονται για μικροσυμφέροντα είμαστε στη δύσκολη θέση να ασκούμε το έργο μας με πολλές δυσκολίες αλλά και με πολύ αγάπη. Για το σκοπό αυτό  πρέπει να διατηρήσουμε ζωντανό τον ενθουσιασμό μας και να  παλεύουμε καθημερινά για τα ιδανικά μας.

Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε το καθήκον μας, ακούραστα χωρίς να απογοητευόμαστε , με βάση την σύγχρονη επιστήμη και την τεχνολογία  ώστε να εκπαιδεύσουμε  και να καταρτίσουμε τους μαθητές μας. Ο πύργος του παγκόσμιου πολιτισμού θα υψωθεί χωρίς καμία αμφιβολία, από τους φιλότιμους και αξιοπρεπείς δασκάλους. Με την ελπίδα ότι όλοι μαζί θα διαμορφώσουμε το μέλλον.

Σας χαιρετώ φιλικά, σας συγχαίρω για την ημέρα του δασκάλου και εύχομαι στους μαθητές μας και σε όλους εσάς προσωπική, οικογενειακή υγεία και ευημερία.

 

                                                                        Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων
                                                                           Αποφοίτων ΕΠΑΘ Ροδόπης – Έβρου

 

                                                                                        Μεχμέτ ΔΕΡΝΤΙΜΑΝ 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz