Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar “BALKAN MİLLETLERİ İÇİN TÜRKLER ORTAK BİR DÜŞMANDIR”

“BALKAN MİLLETLERİ İÇİN TÜRKLER ORTAK BİR DÜŞMANDIR”

17
0

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Balkan milletleri için Türklerin ortak bir düşman olduğunu belirtti.

Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Balkan Tarihi Sorunsalı’ konferansında konuşan tarihçi İlber Ortaylı, katılımcılara Balkanlar hakkında bilgi verdi. Ortaylı, “Balkanlar’da Türkler ortak bir düşman olarak görülmektedir. Türkler arzu edilmeyen bir yapıdır. Fakat bunlar aynı zamanda itişme kakışma, dışarı atma gibi politikalar takip etmelerine rağmen Türkler içeride kalmışlardır. Bugün bile Bulgaristan nüfusunun önemli bir kısmı, Yunanistan gibi başka azınlıkları silen, sindiren bir ülkede hala küçümsenmeyecek bir nüfus Türk’tür” dedi.

Ortaylı, bir öğrencinin Kırım’da yaşananlarla ilgili sorusu üzerine, “Kırım’da Türkler var, Kırım’da Ruslar var. Türkler fevkalade kırgın. Hani lehçe vardır, sahil Türkçesi, onun gibi durum. İnsanlar gidip oraya oturamıyor, iş bulursa Sabah çalışmaya gidiyor, akşam evine diğer tarafa gidiyor. Sonra boşalmış köyler var. Benim soyadım da öyle bir köyden gelmektedir. Buraya yeniden iskan olmuyor. Çocukların devam edeceği kendi okulları yok. Kadınlarda bütün dünyadaki Türk kadınları gibi şirazesi bozuk. Amerika’daki Türk kadın çocuğu ile İngilizce konuşuyor, Rusya İmparatorluğu’ndaki Türk kadın çocuğu ile Rusça konuşuyor. Bu çok ayıp bir şeydir” diye konuştu.

Konferansa Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve öğrenciler katıldı. Konferansın ardından İlber Ortaylı’ya Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Şimşek tarafından plaket takdim edildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz