Ana Sayfa Batı Trakya Haberler LAKİS VİNGAS: “SAYIN BAŞBAKAN BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ, ONURLANDIRDI”

LAKİS VİNGAS: “SAYIN BAŞBAKAN BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ, ONURLANDIRDI”

12
0

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik cemaat vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğini yaptığı iftara katılacak.

 

Katılım kararı üzerine çalışmalarını hızlandıran azınlık vakıfları, iftarda temsilcileri aracılığıyla, yeni anayasa sürecindeki beklentilerini de Başbakan Erdoğan’a iletme şansı bulacak. Azınlık temsilcileri, vatandaşlık tanımının yeni anayasada azınlıkları da kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını isteyecek, “Anayasa’da kendimizi de görmek istiyoruz” mesajı verecek. Laki Vingas, “Geçen yıl Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla bir iftar gerçekleştirmiştik. Bu yıl Sayın Başbakan da katılıyor. Sayın Başbakan bizi çok mutlu etti, onurlandırdı. Bu iftar bir ilk olacak” dedi.

 

Cumhuriyet tarihinde ilk olma niteliği taşıyan buluşma, 28 Ağustos’ta İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleşecek. Bu buluşmayla ilgili süreç, azınlık vakıflarının Vakıflar Meclisi’ndeki temsilcisi Laki Vingas’ın mektubuyla başladı. Vinkas, Temmuz ayında Başbakan Erdoğan’ı mektupla iftara davet etti. Erdoğan davet üzerine kurmaylarına, “Bu iftara katılacağım. Gerekli planlamayı yapın” direktifi verdi.

 

Azınlıklara jest

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün iftarına katılacağı azınlık cemaatlerine, davet öncesi jest yaptı.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararnameyle 162 azınlık cemaatinin askıda olan tüm malları ile tarihi mezarlıkların iade edilmesi ve üçüncü kişilere geçen mülkler için tazminat ödenmesi yolu açıldı. Azınlık malları için tazminat hakkı ilk kez getirildi. Azınlık cemaatlerinin mallarıyla ilgili son yılların en kapsamlı düzenlemesi dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Görevleri ile Bazı KHK’larda Değişiklik Kararnamesi’nde yayımlandı. Vakıflar Yasası’nda 2003 ve 2008’de yapılan değişiklikle cemaat vakıflarının tartışmalı bazı mallarının iadesine olanak sağlanmıştı. Ancak sahiplik konusu belirsiz olan birçok malla ilgili adım atılmamıştı.

 

Azınlık temsilcilerinin hükümet nezdindeki talepleri dünkü kararnameyle karşılık buldu. Buna göre azınlık cemaatlerinin mal edinmesinin yasaklandığı 1936 beyannamesinde kayıtlı olup “sahip” bölümü açık olan tüm taşınmazlar tapu kayıtlarındaki haklarıyla birlikte cemaat vakıflarına verilecek. 1936 beyannamesinde kayıtlı olup kamulaştırma, satış ve trampa dışındaki nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı mallar da cemaatlere devredilecek. Kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıklar ve çeşmelerin tamamı azınlık vakıflarına verilecek. Cemaat vakıflarınca satın alınmış veya bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle devlete geçen taşınmazlardan başka kişilere satılanlar için ise Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceği rayiç üzerinden tazminat ödenecek. Vakıfların 1 yıl içinde başvurması üzerine Vakıflar Meclisi’nin olumlu görüşüyle iade işlemleri yapılacak.

 

Azınlıkların Vakıflar Meclisi’ndeki temsilcisi Laki Vingas, şunları söyledi: “Bu, cemaatlerin ufkunu açan çok değerli bir kararname. Başbakan’ın iftar öncesi büyük hediyesi. Hükmü şahsiyeti havada olan mallarla ilgili sorun çözülüyor. Cemaatlerde büyük rahatlama olacak. Şişli Rum Mezarlığı, Yeniköy, Boyacıköy gibi önemli mezarlıklar dahil 50 dolayında böyle mezarlık, Karaköy’de Galata Okulu, Kandilli’de Musevi cemaatinin önemli arazileri var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz