Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar KUZEY HOLLANDA’DA YAŞAYAN BATI TRAKYA TÜRKLERİ İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

KUZEY HOLLANDA’DA YAŞAYAN BATI TRAKYA TÜRKLERİ İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

24
0

Kuzey Hollanda’da yaşayan Batı Trakyalılar iftar sofrasında buluştu.

25 Haziran 2016 Cumartesi akşamı VZM (Uitzendgroep) ve NİF (Hollanda İslam Federasyonu) Batı Trakyalılar Mescidi’nin katkılarıyla, Kuzey Hollanda (Friesland) bölgesinde Hollanda Diyanet Vakfı Sneek Ayasofya Camii’nde iftar düzenlendi.

İftara, NİF Batı Trakyalılar Mescidi Şube başkanı Orhan Bekir, NİF Batı Trakyalılar Mescidi Şube Sekreteri Hasan İbrahim ve diğer yöneticiler, Vzm Uitzendgroep şirketi adına Metin Ala, HDV Sneek Ayasofya Cami Şube Başkanı Şenol Açık Göz, HDV Leewarden Ulu Cami Şube Başkanı Cafer Arslan, IGMG (İslam Toplumu Milli Görüş) Güney Hollanda Bölge Başkanı Mehmet Erdoğan, IGMG Güney Hollanda Teşkilatlanma Başkanı Abdullah Aşıran, IGMG Güney Hollanda Eğitim Başkanı İsmail Kızılırmak, IGMG Kuzey Hollanda Teşkilatlanma Başkanı Şükrü Ekici, IGMG Kuzey Hollanda İrşat Başkanı Ali Kartal, HBTTKDD (Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği) Başkanı İbrahim Paşalı ve diğer yöneticilerin yanı sıra yaklaşık 200 kişilik bir Batı Trakya topluluğu katıldı.

İftar Programı; (NİF) Batı Trakyalılar Mescidi yöneticilerinden Hüseyin İbrahim’in oğlu Enes İbrahim’in Kur’an Tilaveti ile başladı.

Ardından (NİF) Batı Trakyalılar Mescidi Şube Sekreteri Hasan İbrahim, genel bir selamlama ve bilgilendirme konuşması yaptı. Sırasıyla (HDV) Sneek Ayasofya Cami Şube Başkanı Şenol Acık Göz ve (HDV) Leewarden Ulu Cami Şube Başkanı Cafer Arslan katılımcılara kısa bir selamlama konuşması yaptılar. Ardından sözü (IGMG) Güney Hollanda Bölgesi, Eğitim Başkanı İsmail Kızılırmak alarak ‘’Teşkilatlanma’’ ile ilgili kısa bir sohbet düzenledi.

Son olarak (IGMG) Kuzey Hollanda İrşat Başkanı Ali Kartal ve (IGMG) Güney Hollanda Bölge Başkanı selamlama ve değerlendirme konuşması yaptılar.

(HDV) Sneek Ayasofya Camii imam Hatibi İbrahim Yandak’ın Ezanı Muhammediyi okumasıyla oruçlar açıldı. (IGMG) Kuzey Hollanda İrşat Başkanı Ali Kartal’ın yemek duası sonrası (NİF) Batı Trakyalılar Mescidi Şube Teşkilatı; Ramazan Bayram’ı sonrası da bayramlaşma ve piknik düzenleyeceğini katılımcılara açıkladılar. Ardından topluca akşam namazı eda edildi.

Akşam namazının ardından Batı Trakyalı soydaşlar cami avlusu önünde sıcak ve samimi bir ortamda çay ve sohbet eşliğinde hasret giderdiler.

Batı Trakya’lı gençler Türkiye’li seçkin katılımcılara meşhur Yunan kahvesi olan “Frappe” ikramında bulundular. Yatsı ve Teravih namazının ardından iftar programı sona erdi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here