Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar BÜROKRASİ ARTTI YUNAN EMLAK PİYASASI DURDU

BÜROKRASİ ARTTI YUNAN EMLAK PİYASASI DURDU

9
0

Yunanistan’daki ekonomik kriz, bürokrasi, yüksek alım satım maliyetleri ve ek vergiler emlak piyasasını dondurdu. Tapu sistemi olmayan ülkede gayrimenkul alım satım işlemleri bürokrasi nedeniyle yaklaşık bir ayı buluyor. Avukat ve noter ücretleri nedeniyle artan maliyetlerin yanı sıra rayiç bedeller üzerinden alınan yüksek vergiler de hem alıcıyı hem satıcıyı düşündürüyor. Kriz nedeniyle azalan taleple birlikte gayrimenkul fiyatları düşerken, önceden belirlenmiş rayiç bedeller piyasa fiyatlarının üzerinde seyrediyor. Yunan hükümeti, emlak piyasasını canlandırmak için rayiç bedelleri piyasa fiyatlarına çekecek önlemleri de parlamentodan geçirmeye çalışıyor.

AVUKAT VE NOTER
Central Real Estate gayrimenkul danışmanı Yanni Sotropas, ülkedeki ekonomik kriz, yüksek alım satım maliyetleri ve ek vergilerin, emlak piyasasını dondurduğuna işaret etti. Bu durumun özellikle gayrimenkul satışlarını etkilediğini söyleyen Sotropas, “Yunanistan’da tapu sistemi olmadığı için her alım satımda en az bir avukat ve bir noter işin içine giriyor. Bunların maliyetleri gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden binde 1. Bir de rayiç bedel üzerinden alınan yüzde 11 oranında alım satım vergisi var. Şu an en büyük problem ise gayrimenkullerin piyasa fiyatlarının rayiç bedellerinin altına düşmesi, rayiç bedellerin yüksek kalması. Aradaki fark, alıcı tarafından satıcıya yüklenmeye çalışılıyor, tabii satıcı da malını satmıyor. Bir sürü problem çıkıyor” diye konuştu.

KİRALAR DA DÜŞTÜ
Sahip olduğu gayrimenkulü piyasa fiyatları düşük olduğu için satmaktan vazgeçenlerin, kiraya verme yoluna gittiğini belirten Sotropas, öte yandan kriz nedeniyle ülkede kira fiyatlarının da düştüğünü ancak kendilerinden alınan ek vergiler nedeniyle ev sahiplerinin bir yandan da kira fiyatlarını düşürmemek için direndiğini anlattı.

TÜRKİYE dahil birçok ülkeden yatırımcılarla çalışan Sotropas, Yunanistan gayrimenkul sektörüne özellikle otel, işyeri ve arsa gibi ticari alanda talep olduğunu söyleyen  Sotropas, “Yurtdışı yatırımcılardan talep var, karşılayamıyoruz. Çünkü herkes çok tedirgin. Politik sorunlar ve bürokrasi, işleri bozuyor. Herkes beklemede piyasayı araştırıyor” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz