Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar BTTDD İZMİR ŞUBESİ BAŞKANI AYDIN ÖZCAN BAŞKONSOLOSLU’ĞA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

BTTDD İZMİR ŞUBESİ BAŞKANI AYDIN ÖZCAN BAŞKONSOLOSLU’ĞA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

14
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Aydın Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener’e yapılan saldırıyı kınadı. Başkan Özcan, “Yunanistan hükümetini; bu tür sorumsuz hareketleri gerçekleştirmekte alışkanlık edinen gruplara karşı, gerekli önlemleri almaya ve iki ülke dostluğuna sahip çıkmaya davet ediyoruz.” diyerek saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu ; Sayın Osman İlhan Şşener’in bugün Kavala Belediye Başkanı’nı ziyaretinde, Neonazist Altınşafakçılar tarafından, içinde kendisinin bulunduğu makam aracına yapılan saldırıyı ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik hakaretleri, şiddetle kınıyoruz.

Uluslararası antlaşmalara göre Yunanistan Devletinin koruması altında görev yapan, Türkiye Cumhuriyetini temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’na ve yine Uluslararası Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a emanet edilen Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik son zamanlardaki saldırı ve davranışları üzüntü ile izlemekteyiz.

Bu tür sorumsuz hareket ve saldırıların son yıllarda gelişmekte olan iki ülke ilişkilerine, halklar arasındaki dostluğa büyük zarar vereceği, bu durumun her iki ülkenin de yararına olmayacağı bilinmelidir.

Yunanistan hükümetini; bu tür sorumsuz hareketleri gerçekleştirmekte alışkanlık edinen gruplara karşı, gerekli önlemleri almaya ve iki ülke dostluğuna sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ

İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ADINA

Başkan Av.Aydın Özcan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz