Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar İŞ BANKASI, MISIR’DAKİ YUNAN PİRAEUS BANK’I ALACAK

İŞ BANKASI, MISIR’DAKİ YUNAN PİRAEUS BANK’I ALACAK

13
0

Yunan basını, Türkiye İş Bankası’nın Mısır’da Yunanlıların sahip olduğu Piraeus Bank’ı satın almak istediğini yazdı. Piraeus Bank için harekete geçtiğini iddia eden Yunan basını, İş Bankası yetkililerinin, yaptığı ön incelemelerde bankayı almaya değer buldukları belirtiliyor. Bunun için Mısır’da incelemelerde bulanan İş Bankası’nın yöneticilerinin şu an ülkeye hakim olan Müslüman Kardeşler ile temasa geçtiği de iddia ediliyor.

 

Mısır’da temsilciliği bulunan İş Bankası’nın satın almak istediği Piraeus Bank’ın 49 şubesi bulunuyor. Bankanın aktif büyüklüğü ise 1 milyar euro tutarında.

Bankanın sahibi Yunanlı Piraeus Group, Yunanistan ekonomisinin yaşadığı kriz nedeniyle bankayı satışa çıkardı.

 

49 ŞUBESİ VAR

 

Piraeus Bank Yunanistan’ın en büyük 3 özel bankasından biri. Adını Pire limanından alıyor. Atina Borsası’nda işlem gören bankanın piyasa değeri ise yaklaşık 543 milyon euro. 1916’da kurulan banka 1975 – 1991 yılları arasında kamu bankası olarak hizmet verdikten sonra Aralık 1991’de özelleştirildi.

 

2005 yılında yurtdışına açılma kararı alan Piraeus Bank, gözünü Doğu Avrupa ve Akdeniz’e çevirdi. Bulgaristan ve Sırbistan’da banka alan Piraeus, Mısır piyasasına da girmeye karar verdi. 2005 yılında Mısır Ticaret Bankası’nı alarak ismini Piraeus Bank Egypt yaptı. Bankanın daha sonraki yatırımları Ukrayna ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde oldu. Yunan banka ABD’de de Marathon Bank ile 13 şubeye sahip. Piraeus Bank’ın Mısır’da 49 şubesi mevcut. Bankanın Başkanı Michalis Georgios Sallas, CEO’su ise Stavros Michael Lekkakos.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz