Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar AVRUPALI GENÇ HUKUKÇULARA TÜRKİYE’DE EĞİTİM

AVRUPALI GENÇ HUKUKÇULARA TÜRKİYE’DE EĞİTİM

12
0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar BaşkanlığıncaAvrupa ülkelerinde yaşayan genç hukukçularımızın hukuk deneyimlerinin artırılmasına yönelik olarak 10-19 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara’da, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültelerinin de iştirakiyle ortaklaşa “Uluslararası Hukuk ve Mukayeseli Hukuk Eğitim Programı”düzenlenecektir.

 

Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Belçika, Danimarka, Norveç, İsviçre, İsveç, Yunanistan, Makedonya, Moldova, Rusya, Bosna-Hersek ve İngiltere’den katılacak olan hukukçular arasından 40 katılımcı seçilerek eğitim programına katılım için davet edilmiştir.

 

Program kapsamında yurtdışında yaşayan katılımcılarımıza mesleki hayatlarında katkı sağlayacak ve Türkiye’nin hukuk sistemi ile kurum ve kuruluşları hakkında bilgi sahibi olmaları hedeflenmiştir. Ayrıca dünyadaki çeşitli yasama, yürütme ve yüksek yargı sistemleri mukayeseli olarak incelenecek ve bu bağlamda konunun uzmanları ile yapılacak pratik çalışma ve incelemelerle Türkiye’nin hukuk sistemi hakkında katılımcılara detaylı bilgi verilecektir.

 

Program, yurtdışında yaşayan katılımcılarımıza mesleki hayatlarında katkı sağlayacak ve Türkiye’nin hukuk sistemi ile kurum ve kuruluşları hakkında bilgi sahibi olmaları hedeflenmiştir. Ayrıca dünyadaki çeşitli yasama, yürütme ve yüksek yargı sistemleri mukayeseli olarak incelenecek ve bu bağlamda konunun uzmanları ile yapılacak pratik çalışma ve incelemelerle Türkiye’nin hukuk sistemi hakkında katılımcılara detaylı bilgi verilecektir.

 

Eğitim çerçevesinde alanında uzman ve akademisyenlerce katılımcılara interaktif katılım ve bilgi alışverişinin sağlanması için dersler verilecektir. Pratik ve incelemelerin yanı sıra teorik olarak anlatılan konuların muhatabı olan kurumlar ziyaret edilecek ve doğrudan bilgi elde edilecektir. Ziyaretler doğrultusunda Danıştay, Anayasa Mahkemesi, TBMM, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği gibi devlet kurumlarının ziyaret edilmesi planlanmıştır

 

Programda katılımcılarımızın ülkemiz ve Uluslararası hukuk alanına yaklaşımları konusunda “Vizyon Konuşmaları” planlanmıştır. Bu bağlamda başta TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer ÜSTÜN, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim KALIN, Dışişleri Bakanlığı SAM Müdürü Prof. Dr. Bülent ARAS ve SETA Dış Politika Direktörü Prof. Dr. Talip KÜÇÜKCAN, TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN birer konuşma yapacaklardır.

 

10 Eylül’de başlayacak olan programın açılış törenine Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir BOZDAĞ, Adalet Bakanı Sayın Sadullah ERGİN ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal YURTNAÇ iştirak edeceklerdir.

 

Katılımcıların Türkiye’de bulundukları süre içerisinde çeşitli tarihi ve turistik yerlere de gezi yapma olanağı sağlanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here