Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI BATI TRAKYA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI BATI TRAKYA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

10
0

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Batı Trakya’da coşku ile kutlandı. Her zaman olduğu gibi binlerce kişi Gümülcine’deki Cris-Eve oteline akın etti. İskeçe’nin dağlık kolundan, ovasından, Rodop ve Evros İllerinin en ücra köşelerinden gençler, yaşlılar, çocuklar demeden herkes 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Gümülcine’ye akın etti. Otelin salonu davetlilerle dolunca otel yetkilileri yan kapıyı açtı ve bir yandan gelen davetliler diğer yandan dışarıya çıktılar. Böylece bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı daha Batı Trakya Türkleri tarafından anavatana karşı gönülden bağlılık, sevinç ve coşku ile kutlandı kutlandı. 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaya gelenleri T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve değerli eşleri Esin Sarnıç hanımefendi, Muavin Konsoloslar, Berin Okur, İlkay Kocayiğit, Adnan Öztürk, Gürler Gürsoy, Ufuk Gözaydın davetlileri kapıda karşıladı.

 

31 Ekim Pazartesi akşamı saat 20:00 ile 22:00 arasında Gümülcine’de gerçekleşen kutlama törenine, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S. Müftü Yardımcıları Fatma İmam ve Ahmet Hral, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Aris Yannakidis, Yardımcılarından İrfan Uzun, İktidar ve Muhalefetin Meclis üyeleri Ercan Hüseyin, Kaan Mümin, Sevgi Salim, Ayhan Şakir, Suat Çolak, Burhan Baran ve Türkeş Hacımemiş, Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ve Meclis üyeleri, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı ve Meclis üyeleri, Mustafçova Belediye başkanı Mustafa Cukal ve Meclis üyeleri, Gümülcine Belediyesi “Eşitliğe İlk Adım” listesi başkanı Sibel Mustafaoğlu, “İskeçe Belediyesi’nde Eşitlik Listesi” başkanı Hüseyin Ahmetoğlu, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Yardımcıları Rıdvan Molla İsa, Mehmet Devecioğlu, İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ahmet Kara, Gümülcine Türk Gençler Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Paltformu üyeleri, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman ve Yönetim Kurulu üyeleri ve emekli öğretmenler, Rodop-Evros İlleri Selanik Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA) Başkanı Mehmet Derdiman ve SÖPA’lı öğretmenler, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza ve Yönetim Kurulu üyeleri, Maronya Belediye Başkanı İlias İoannakis ve Meclis üyeleri, Avdira belediye başkanı Vasilis Çolakidis, Topiros Belediye bağkanı Stelios Hacıevangelu, eski milletvekilleri, Batı Trakya Türk Azınlığı Okulları encümenleri, din görevlileri, eski Belediye ve Nahiye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Bu yıl kutlamalara Kilise ve Yunan Ordusu’nu temsilen hiç bir kimsenin katılmaması dikkat çekti.

 

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç kutlama sonrası gecenin anlamını içeren Birlik gazetesinin sorduğu soruyu cevapladı. Sarnıç, şunları ifade etti:

“88. yılımızı aynı coşkuyla ve çok daha büyük bir sevgiyle görkemli bir şekilde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi Yunanlı dostlarımız, Yerel Yöneticiler, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri, Meslek Sanayi ve Ticaret Odaları, İşadamları, Azınlık olsun, çoğunluk olsun toplumun önde gelenleri, hemen hemen her köyden gelenler bu yılda bizleri yalnız bırakmadılar. Tabii ki bu sene bir farklılık oldu, 29 Ekim hafta sonuna denk geldiği için bizdeki uygulama gereği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını Pazartesi günü gerçekleştirdik. Bir de tabii ki malumunuz geçtiğimiz hafta Van’da bir deprem meydana geldi, onunda üzüntüsünü içimizde taşıyoruz. Ancak yurtdışında kutlanması yönünde karar alınmıştı bu çerçevede bu akşam burada sizlerle birlikte, soydaşlarımızla, Yunanlı dostlarımızla birlikte her zamanki sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Benim bu yıl üçüncü yılım ve hep birlikte burada kutlamanın sevincinin yanısıra tabii aşina olduk, kapıdan giren dostlarımıza isimleriyle hitap ediyoruz. Artık hakikaten herkesi simaen ve ismen tanır hale geldik. Onun tecrübesiyle ve sevgisiyle bu tür etkinliklerde biraraya gelmekten büyük zevk alıyoruz. Soydaşlarımızla ve Yunanlı dostlarımızla biraraya gelmek bizlere büyük bir mutluluk veriyor. Bugünde bizleri yalnız bırakmamış olmaları çok önemli.” Dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz