Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAN ABTTF’YE CEVAP

YUNANİSTAN’DAN ABTTF’YE CEVAP

18
0

Yunanistan Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Daimi Temsilciliği, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) BM İnsan Hakları Konseyi 17. Oturumu’na sunduğu “Yunanistan’da Azınlık Basınının Özgürlüğü ve Gündem ve Millet Gazetelerine Verilen Aşırı Cezalar” başlıklı yazılı bildiriye cevap verdi.

 

YUNANİSTAN: “HÜKÜMET, YARGININ İŞLEYİŞİNE VE KARARLARINA MÜDAHALE EDEMEZ”

 

6 Haziran 2011 tarihinde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Ofisi’ne ilettiği cevap mektubunda Yunanistan BM Cenevre Daimi Temsilciliği, Yunan Hükümeti’nin bağımsız yargının görevine ve işleyişine ya da kararlarına müdahale bulunmadığını veya onun kararları ile ilgili yorum yapmadığını ifade ediyor. Bununla birlikte kitle iletişim araçlarının işleyişine herhangi bir müdahalenin olmadığını belirten Yunanistan, asıl şaşırtıcı olanın ABTTF’nin yazılı bildirisinde geçen üçüncü tarafların yargının kararlarını sansür politikasının teşviki veya ismi geçen gazeteleri dize getirme çabası olarak gördükleri yönündeki açıklamaları olduğunu kaydediyor. Yunanistan, basın özgürlüğü veya yargının bağımsızlığı gibi demokratik değerlerin saygı ile ülke çapında günlük yaşamının bir parçası olduğunu ve Yunan vatandaşı olan Müslüman azınlığın üyelerinin bundan herhangi bir istisna olmaksızın yararlandığını iddia ediyor.

 

Yazılı bildiride ABTTF, Büyük Derbent Azınlık İlkokulu’nda görev yapan Yunan öğretmen Hara Nikopulu’nun öğrencilerinden Allah’ın resmini çizmelerini istediği yönünde haber yapan Gündem ve Millet’e karşı açtığı iki tazminat davasında bu iki gazeteye verilen tazminat cezalarını astronomik bularak eleştirmiş, tazminat tutarlarını ödeyebilecek durumda olmayan Gündem ve Millet’in kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söylemişti. Bu durum ile ilgili olarak ABTTF, AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic’in Bakanlar Kurulu’na sunduğu raporunda Gündem ve Millet davalarını gündeme taşıdığını söylemiş, Mijatovic’in tazminat cezalarının iflasa yol açmaması gerektiği, aksi takdirde çoğulcu medyanın zarar göreceği yönündeki uyarısını tekrar hatırlatmıştı. Bununla birlikte ABTTF, Uluslararası Basın Enstitüsü üyesi Güneydoğu Avrupa Medya Kuruluşu’nun (SEEMO) da Gündem ve Millet’e verilen yüksek tazminat cezalar ile ilgili bir basın açıklaması yayımlayarak SEEMO’nun Gündem ve Millet’e verilen cezalar ile ilgili endişe duyduğunu eklemişti.

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Gündem ve Millet’e verilen cezalar ile ilgili olarak Yunanistan’ın resmi bir cevap vermek durumunda kalması önemli… Zira Gündem ve Millet’e verilen cezalar, AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi ile SEEMO tarafından da eleştirildi… Burada ABTTF’nin veya AGİT’in veya SEEMO’nun amacı yargının kararlarına müdahalede bulunmak değil… Ancak yargının kararlarını sorgulanamaz da değil… Gündem ve Millet’e verilen cezaların tutarı diğer basın-yayın organlarına verilenlerin çok üstünde… Cezaların ödenmemesi durumunda sonuç, azınlık basının özgürlüğünün ipotek altına alınması olacaktır” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz