Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANLI HABERCİLER YALAN HABERLERLE BATI TRAKYA’DA ORTAMI GERMEK İSTİYORLAR

YUNANLI HABERCİLER YALAN HABERLERLE BATI TRAKYA’DA ORTAMI GERMEK İSTİYORLAR

9
0

Yunanistan’da yazılı basın ve internet haberciliği yapan sitelerin birçoğu, Batı Trakya Türk Azınlığı başta olmak üzere T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’na asılsız yalan yanlış haberlerle saldırmaya ve hedef göstermeye devam ediyorlar.

 

İskeçe Türk Birliği tarafından, Hakkari’nin Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde PKK terör örgütü tarafından yapılan haince saldırı sonrası ve bugüne kadar Vatan uğruna şehit olan Mehmetçiklerimiz için 11 Kasım 2011 Cuma günü İskeçe’nin Sünne Mahalle Camii’nde akşam namazından sonra okutulan Mevlid-i Şerif’in, İskeçe Türk Birliği tarafından değilde, T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından okutulduğunu haber yapıyor ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas’ı ve ND Partisi Andonis Samaras’ı göreve davet ederek, Gümülcine Başkonsolosunun derhal Yunan topraklarından uzaklaştırılmasını talep ediyorlar.

 

Yaptıkları haberlerde, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın tanımlamasını yeni bir kimlik uydurarak, yaratarak “Yunanlı Müslüman Topluluğu” olarak okuyucularına ve tüm dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.

 

Yunan devleti resmi politikası son 10 yıldan beri, ki 10 yıl önceye kadar “Müslümanlar” olarak tanımlardı, daha biraz geri giderek 1960’lı yıllarda ise “Türk Okulları” (Turkikon Sholion) tabelalarını göz önünde bulunduracak olursak Yunan devletinin Azınlık üzerinde politikasının nereden nereye geldiğini ve nereye doğru gittiğini görüyoruz.

Ancak son 10 yıl içerisinde devlet yeni bir uygulamayla Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı “Yunanlı Müslümanlar” (Ellines Muslumani) olarak empoze ediyor. Yunan devleti yetkilileri uluslararası tüm resmi yazışmalarında dahi Azınlığın adını “Yunanlı Müslümanlar” (Ellines Muslumani) tanımlamasıyla kullanıyor.

 

Şimdi Yunanlı habercilerin son olarak uydurarak, adeta hiçten bir yeni kimlik yaratarak “Yunanlı Müslüman Topluluğu” tanımlaması acaba bir tesadüfmüdür?

Bana göre kesinlikle tesadüf değildir. Çünkü son döneme Yunanistan, ülkenin değişik yerlerinde yaşayan Azınlıklardan “Topluluk” olarak bahsetmeye başladı. Bu uygulamanın bir sistematik uygulama olduğunu düşünüyor ve bir an önce Azınlığımızın başında olanların devreye girmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

 

Το μνημόσυνο (“mevlit” στα τουρκικά) έγινε στις 11 Νοεμβρίου στην Ξάνθη διοργανώθηκε από το τουρκικό προξενείο της Κομοτηνής, κανείς στην αθήνα δεν το αντιλήφθηκε και έγινε εντός του τσζαμιού, όπου συμμετείχαν όλες οι κεφαλές της μουσουλμανικής κοινότητας των Ελλήνων της περιοχής.

İlhan Tahsin Ahmet

 

Yunanca haber şu şekildedir:

 

Μνημόσυνο “υπέρ πεσόντων Τούρκων στρατιωτών” στην Ξάνθη!

 

Την ώρα που στην Αθήνα ορκιζόταν η κυβέρνηση των τραπεζιτών (στενός συνεργάτης του νυν πρωθυπουργού ο πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας Βασίλης Ράπανος, υπέρμαχος της επένδυσης μεγάλων κεφαλαίων στην Τουρκία μέσω της FinansBank) στην Θράκη, στην ελληνική Θράκη, η Τουρκία μέσω του προξενείου της διοργάνωνε “εθνικό μνημόσυνο” για τους “ηρωικά πεσόντες Τούρκους στρατιώτες στο Χάκαρι” κατά την πρόσφατη επίθεση του ΡΚΚ!

 

Το μνημόσυνο (“mevlit” στα τουρκικά) έγινε στις 11 Νοεμβρίου στην Ξάνθη διοργανώθηκε από το τουρκικό προξενείο της Κομοτηνής, κανείς στην αθήνα δεν το αντιλήφθηκε και έγινε εντός του τσζαμιού, όπου συμμετείχαν όλες οι κεφαλές της μουσουλμανικής κοινότητας των Ελλήνων της περιοχής.

Οι οποίοι σήμερα αναγνωρίζουν ως επίσημη κρατική αρχή στην περιοχή μόνο τον πρόξενο και σε αυτόν καταφεύγουν για να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές (κτηματικές, οικονομικές, οικογενειακές κλ.π)!

 

Η οργάνωση του μνημοσύνου δεν έχει κανένα άλλο στόχο παρά την “ενιοποίηση” σε επίπεδο εθνικής συνείδησης των μουσουλμάνων της Θράκης και των Τούρκων, δεν έγινε αντιληπτή και βέβαια δημιουργεί και θέμα με το οποίο καλό είναι να σχοληθεί επιτέλους το πουργείο εξωτερικών.

 

Ο Α.Σαμαράς θέλησε διακαώς να αναλάβει στην κυβέρνηση το υπουργείο Εξωτερικών η Ν.Δ. για σημειολογικούς λόγους που έχουν σχέση με την σημασία που δίνει η παράταξη στα εθνικά θέματα. Ιδού μια άριστη πρώτη ευκαιρία στον Σταύρο Δήμα να ενεργήσει ακαριαία με άμεση αποβολή από το εθνικό έδαφος του Τούρκου προξένου.

 

Ήδη υπάρχουν έντονες αντιδράσεις ελληνοκυπριακών, βορειοηπειρωτικών και άλλων ελληνικών οργανώσεων, για το τελεσθέν μνημόσυνο υπέρ των «μαρτύρων» Τούρκων στρατιωτών που σκοτώθηκαν στις συγκρούσεις με το ΡΚΚ και ειδικά των 24 που σκοτώθηκαν στο Χακαρί.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz