Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “VATANDAŞLAR DAHA FAZLA TEŞVİK EDİLMELİ”

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “VATANDAŞLAR DAHA FAZLA TEŞVİK EDİLMELİ”

19
0

“Energynet” Gümülcine Belediyesine devredildi.

“Energynet” isimli program Yunanistan ve Bulgaristan’ın ortak başvuru yaptıkları bir Avrupa Birliği programıdır ve Bulgaristan’da Minerali Bani,Satovça ve Momçil Grant (Mastanlı) Belediye’lerini kapsamaktadır.  

Yunanistan’da ise başta Thermaikos Belediyesi olmak üzere Paggeou, Sofulu ve Kavaklı Belediyeleri başvuru yapmışlardır. Ancak “Kallikratis” programı çerçevesinde Kavaklı Belediyesi Gümülcine Belediyesine bağlanınca program da Gümülcine’ye devredildi.

Bu konu ile alakalı Gümülcine Belediyesi’nde “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu’ndan yazılı bir açıklama geldi. Mustafaoğlu, programın önemine değindi ve “Vatandaşlar da bu tür programlara müracat etmeleri için daha fazla teşvik edilmeli. Evlerin çatılarına yerleştirilecek olan güneş enerjisi aynaları hem enerji tasarrufu yapıyor hem de doğayı koruma yönünde önemli bir adımdır. Bu konuda uzman olan gençlerimiz var ve önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak halkımızın bu konuya hala kuşkulu ve çekimser baktığını görmekteyiz. Gümülcine Belediye’sinin bu yönde bilgilendirme çalışmaları yapması şarttır. Program aracılığıyla halkı bilgilendirme bürosu açıldığı takdirde muhakkak Türk memur alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

BASIN AÇIKLAMASI

11 Nisan 2011

 

Kavaklı Belediyesi’nin daha önce başvurmuş olduğu “Energynet” isimli program 3 Mart 2011 tarihinde Belediye meclis toplantısı kararıyla Gümülcine Belediyesine devredildi. “Energynet” isimli program Yunanistan ve Bulgaristan’ın ortak başvuru yaptıkları bir Avrupa Birliği programıdır ve Bulgaristan’da Minerali Bani,Satovça ve Momçil Grant (Mastanlı) Belediye’lerini kapsamaktadır. Yunanistan’da ise başta Thermaikos Belediyesi olmak üzere Paggeou, Sofulu ve Kavaklı Belediyeleri başvuru yapmışlardır. Ancak “Kallikratis” programı çerçevesinde Kavaklı Belediyesi Gümülcine Belediyesine bağlanınca program da Gümülcine’ye devredildi.

Programın faaliyetleri belediye binalarının çatılarına güneş enerjisi aynalarının yerleştirilmesi araştırmalarını, belediye memurlarının bilgilendirilmesini ve vatandaşları ve esnafı bilgilendirme bürosu açılmasını kapsıyor.

 

Kavaklı Belediyesi aracılığyla da olsa bu tür bir programa girilmesini olumlu karşılıyoruz. Ancak bu tür çalışmaların çok uzun zaman önce yapılması gerektiğini ve daha da yaygınlaştırılmasının önemini belirtmek istiyoruz. Otuz yıldır ve Bulgaristan’dan uzun yıllar önce Avrupa Birliğine girmiş olan ülkemiz Yunanistan’ın bu tür girişimleri çok daha önceden başlatmış olması gerekmektedir. Üstelik te alternatif enerji konusunu programına dahil eden çok hükümetler bu ülkede seçim kazanmışken. Buna benzer programlar Avrupa Birliğinde uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Ülkemizden çok daha az güneşe sahip ülkelerde bile bu tür programlar başarılı olmuştur.

 

Belediyeye ait binaların üzerine yerleştirilecek olan aynalardan elde edilecek enerji, Gümülcine Belediyesi için yüksek miktarda tasarruf demektir, artı ciddi bir gelir kaynağı da olabilir. Ayrıca yenilenebilir Enerji Teknolojileri olarak bilinen biyokütle, rüzgar ve jeotermal kaynaklar da değerlendirilmeli.

 

Vatandaşlar da bu tür programlara müracat etmeleri için daha fazla teşvik edilmeli. Evlerin çatılarına yerleştirilecek olan güneş enerjisi aynaları hem enerji tasarrufu yapıyor hem de doğayı koruma yönünde önemli bir adımdır. Bu konuda uzman olan gençlerimiz var ve önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak halkımızın bu konuya hala kuşkulu ve çekimser baktığını görmekteyiz. Gümülcine Belediye’sinin bu yönde bilgilendirme çalışmaları yapması şarttır. Program aracılığıyla halkı bilgilendirme bürosu açıldığı takdirde muhakkak Türk memur alınmalıdır.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Gümülcine Belediye’sindeki bağımsız sesi olan “Eşitliğe İlk Adım” listesi olarak, istendiği takdirde Belediye yönetimine bu yönde yardımcı olmaya hazır olduğumuzu belirtiriz.

 

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı

Sibel Mustafaoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz