Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “BÖLGE HALKI EL ELE VEREREK YANGIN FELAKETİNİN İZLERİNİ SİLMELİYİZ”

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “BÖLGE HALKI EL ELE VEREREK YANGIN FELAKETİNİN İZLERİNİ SİLMELİYİZ”

10
0

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu geçtiğimiz hafta Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’ne bağlı Evros ilinde meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

 

Yanan ormanlar için bölge halkının acılarını paylaştığını dile getiren Sibel Mustafaoğlu, “Evros bölgesinde meydana gelen ve yaklaşık 70 bin dönüm ormanın yanıp kül olmasına sebep olan büyük bir orman yangını yaşanmıştır. Bu faciayla ilgili büyük bir üzüntü duyduğumuzu tüm kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” şeklinde konuştu.

 

Dünyanın her neresinde olursa olsun ormanların insanlar için sağlıklı yaşam kaynağı olduklarını vurgulayan Sibel Mustafaoğlu, “Kendi bölgemizde, Evros’ta yaşanan doğal afet tam bir ekolojik yıkımı da beraberinde getirdi. Oysa bölgemizdeki ormanlar bizim ciğerlerimiz demektir. Bizler doğaya sahip çıkamadığımız zaman geleceğimize de sahip çıkamıyoruz anlamına gelmekte. Rodop ve Evros dağlarının güzelliği bozulmamış doğal zenginliğini, hem ekonomik kaynak haline getirmeliyiz, hem de sağlıklı yaşam kaynağına dönüştürmeliyiz.” dedi.

 

Yaz aylarında her yıl küçük veya büyük çapta yangınların meydana geldiğine ve böylece ormanların yok edildiğine işaret eden Sibel Mustafaoğlu, “Bu bizim onları yeterince koruyamadığımızı da gösteriyor. Evros bölgesi yangınlar nedeniyle Eyalet Başkanlığı tarafından olağan üstü hal bölgesi ilan edildi. Önlem almak elbette her şeyden önemli. Buna rağmen şiddetli rüzgârların da etkisiyle bölgeye yayılan yangın yüzünden maalesef tam bir ekolojik facia yaşandı.

 

Bu sebeple, başta bölge halkına ve yetkililere geçmiş olsun dileklerimi iletirken, yanarak kül olan bölgelerin yine eski güzel haline gelebilmesi için hepimizin yardımcı olması gerektiğini hatırlatmak isterim. Bölge halkı olarak el ele vermeli, yangın felaketinin izlerini silerek gelecek nesillere daha sağlıklı bir doğa bırakabilmek amacıyla harekete geçmeliyiz. “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız.” çağrısında bulundu.

 

Eşitliğe İlk Adım Listesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz