Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “HAKSIZLIK BİR AN ÖNCE SONA ERDİRİLMELİ”

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “HAKSIZLIK BİR AN ÖNCE SONA ERDİRİLMELİ”

18
0

Eşitliğe İlk Adım Listesi 11 Temmuz Pazartesi günü toplanan Gümülcine Belediye Meclisi’nde görüşülen konularla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Yapılan basın açıklamasında, Gümülcine Halk Meclisi tarafından Belediye Meclisi’ne sunulan Egnatia otobanı üzerine yerleştirilecek olan paralı gişelerle ilgili olarak olumsuz karar alındığı belirtilirken Gümülcine Belediye Meclisi’nin konuyla ilgili açıklama yapması talep edildi.

Konunun görüşüldüğü meclis toplantısında söz alan Gümülcine Belediye Başkanı, mecliste yer alan muhalefet grupları da dahil olmak üzere tüm listelerin paralı gişelerle ilgili fikirlerini yazılı olarak sunmalarını ve bunların Egnatia otobanı yetkilileriyle konuşulduktan sonra belediye meclisine getirileceğini açıkladı.

“Eşitliğe İlk Adım Listesi” Başkanı Sibel Mustafaoğlu yaptığı açıklamada, paralı gişeler konusundaki görüşlerini en kısa zamanda Belediye Başkanına sunacaklarını belirtirken “Eşitliğe İlk adım Listesi” olarak paralı gişelerin konulmasıyla birlikte bölge halkına bir kez daha haksızlık yapılacağı inancını taşıyoruz.” dedi.

Çok uzun yıllardan beri yapım çalışmaları devam eden Egnatia otobanı için bölge halkının yeterince vergi ödediğini burgulayan Sibel Mustafaoğlu, “Hâlâ tamir çalışmaları için bölgemizdeki vatandaşlar yakıt vergisi aracılığıyla otoban için ödeme yapmaktadırlar. Ekonomik çıkmaz içinde bulunan bölge halkı otobanı kullanmak için paralı gişeler sonrasında ayrıca bir bedel ödemeyi kaldıramayacaktır. Otoban için bölge insanına özel bir uygulamanın gündeme getirilmesinin yerinde olacağı inancını taşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Eşitliğe İlk Adım Listesi” tarafından yapılan basın açıklamasında, Gümülcine Belediye Meclisi’nde görüşülen bir diğer konunun, bölgedeki geri dönüşüm çöplerini toplama amacıyla kullanılan çöp aracının yetersiz kaldığı ve geri dönüşüm çöplerinin toplanması işlerinin özel bir şirkete devredilmesinin gündeme getirildiği belirtildi.

Gümülcine’nin en önemli sorunlarından birisinin sağlıksız koşullara neden olan ve insan sağlığını tehdit eden çöplükler olduğunu vurgulayan “Eşitliğe İlk Adım Listesi” Başkanı Sibel Mustafaoğlu yaptığı açıklamada, “Belediyenin 2008 yılında imzaladığı bir anlaşmayla, geri dönüşüm çöpleri, Dedeağaç’ta bulunan ‘Geri Dönüşümlü Çöpleri Ayırma Merkezi’ne gönderilmektedir. Gümülcine’nin geri kalan çöpleri de Baraklı çöplüğüne taşınmaktadır. 2010 yılının sonlarına kadar her gün Gümülcine Belediyesi’nin çöp arabasıyla Dedeağaç’a geri dönüşümlü çöpler taşınıyordu. 2011 yılının Ocak ayından itibaren geri dönüşümlü çöp miktarının artmasıyla birlikte, belediyeye ait bir çöp arabası yetersiz olmuştur. Bugünkü gündem maddesinde Gümülcine Belediyesi’nin bu konuda yetersiz kaldığı ve geri dönüşüm çöplerinin toplanması işinin özel bir şirkete verildiği takdirde, hem daha kolay hem daha ekonomik olacağı konusu tartışılmıştır. “Eşitliğe İlk Adım Listesi “olarak Sayın Belediye Başkanına nasıl olur da belediyenin kendi imkânlarını ve kendi işçilerini kullanarak toplanan çöplerin maliyetinin özel şirketten daha yüksek olduğunu sorduk. Sayın Belediye Başkanı verdiği cevapta maliyetlere sadece yol parasının değil, personel ve işçi parasının da dâhil edildiğini ve böylece rakamın yükseldiğini belirtti. Bizim “Eşitliğe İlk Adım Listesi” olarak burada değinmemiz gereken önemli nokta, bir an önce Eyalet Çöplüğü uygulamasına geçilmesi ve bu konuyla ilgili Eyalet Meclisi’nin bir an önce üzerine düşenleri yerine getirmesidir. Baraklı ve çevre köyler özellikle yaz aylarında inanılmaz bir çevre kirliliği ve insan sağlığına zarar veren bir durumla karşı karşıyadır. Bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

“Eşitliğe İlk Adım Listesi”nin yayınladığı basın açıklamasında, Gümülcine Belediye Meclisi’nde görüşülen bir diğer konunun da tarihî Eski Camii yakınlarında bulunan “Başpiskopos Hrisanthos” isimli meydanın düzenlenmesi için Eyalet Meclisi’ne 300.000 Euro tutarındaki projenin sunulmasıyla ilgili olduğu belirtildi.

2007-2013 ESPA Kalkınma Programı’na dahil edilmesi amacıyla sunulan proje söz konusu meydanın yeniden düzenlenmesi için yapılacak olan kazı çalışmalarını, bölgenin yeşillendirilmesi ve çiçek ekimini, demir korkulukların yapılmasını, bisiklet park yerlerinin hazırlanmasını ve ışıklandırmayı kapsamaktadır.

Projenin gündeme getirilmesiyle birlikte Eski Camii önünde bulunan taksi durağının kaldırılması konusunu bir kez daha hatırlatmayı uygun bulan “Eşitliğe İlk Adım Listesi” Başkanı Sibel Mustafaoğlu, “Belediye yönetimi tarafından söz verildiği gibi Eski Camii önünde bulunan taksi durağının söz konusu projenin tamamlanmasıyla birlikte bahse konu yeni meydana taşınacağını umut ediyoruz. Ayrıca bir kez daha hatırlatmak istediğimiz bir başka sorunumuz daha var. Bilindiği üzere uzun yıllardır Eski Camii önüne uygunsuz bir biçimde yerleştirilmiş bir büfe bulunmaktadır ve azınlığın haklı itirazlarına rağmen bu büfe hâlâ yerinde durmaktadır. “Eşitliğe İlk Adım Listesi” olarak, belediye yönetiminin söz verdiği gibi, bu yıl Eylül ayının sonuna kadar bu büfe bahse konu yerden kaldırılmadığı takdirde, azınlığı yakından ilgilendiren bu sorunu tekrar gündeme getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Eşitliğe İlk Adım Listesi”nin basın açıklamasında ayrıca, Gümülcine’de azınlığın ikamet ettiği bölgelerde çocuk parkı, huzur evi ve sağlık ocaklarının bulunmadığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Gümülcine’nin merkez mahallelerine yüz binlerce euro masraf yapılarak aynı meydanlar sanki yapboz tahtasıymış gibi defalarca kez yeniden düzenlenmekte ve bu yönde belediye olarak masraftan kaçınılmazken, neden azınlık insanının ikamet ettiği mahallelerde bir çocuk parkı, bir huzurevi veya bir sağlık ocağı yapılmamaktadır? Bu haksızlık bir an önce sona erdirilmeli ve bölge insanı daha güzel bir geleceğe adım atmalıdır. “Eşitliğe İlk Adım Listesi” olarak belediyemizin kalkınması ve halkımızın refahı adına atılacak adımlarda bizler gayret sarf etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz