Ana Sayfa Batı Trakya Haberler RECEP ALTEPE: “BATI TRAKYA İLE İLİŞKİLER İVME KAZANIYOR”

RECEP ALTEPE: “BATI TRAKYA İLE İLİŞKİLER İVME KAZANIYOR”

18
0

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gümülcine ve İskeçe’de çeşitli temaslarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı’nın da aralarında bulunduğu heyetle ilk olarak Gümülcine’ye gelen Altepe, geciken temasların bundan sonra daha ivme kazanacağını söyledi.

 

Batı Trakya ile İlişkiler İvme Kazanıyor

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ile sıcak ilişkilerin en çok Yunanistan’a yarayacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar ağırlıklı olarak Bulgaristan, Kosova ve Üsküp’te sürdürdüğü tarihi ve kültürel miras çalışmalarına Yunanistan’da Türk nüfusun yoğun olduğu bölgeleri de ekliyor. Gümülcine ve İskeçe’de temaslarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ile sıcak ilişkilerin en çok Yunanistan’a yarayacağını söyledi.

 

Osmanlı coğrafyası içinde yer alan tüm bölgelerde özellikle ecdat yadigârı eserleri ayağa kaldırma çalışmalarına öncülük eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yunanistan’daki Türk nüfusun yoğun olduğu bölgelerde de işbirliğinin önünü açıyor. Bugüne kadar Yunanistan’ın kendi yapısı gereği geciken resmi temasların startını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gümülcine ve İskeçe’de çeşitli temaslarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı’nın da aralarında bulunduğu heyetle ilk olarak Gümülcine’ye gelen Başkan Altepe, yıllardır ertelenen, geciken temasların bundan sonra daha da ivme kazanacağını söyledi.

 

Gümülcine yatırım bekliyor

 

Başkan Altepe ve beraberindeki heyet ilk olarak Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ı makamında ziyaret etti. Bölgenin ekonomik ve sosyal yapısı hakkında Başkan Altepe’ye bilgi veren Başkonsolos Sarnıç, bölgenin en önemli geçim kaynağının tarım olduğunu söyledi. Bölgede sanayi tesislerinin bulunmaması nedeniyle ekonomik durumun iç açıcı olmadığını dile getiren Başkonsolos, özellikle Bursalı işadamlarını bölgeye yatırım yapmaya davet etti. Altepe Başkonsolos Mustafa Sarnıç’a Bursaspor’un bir formasını hediye etti.

 

Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif’i de makamında ziyaret eden Başkan Altepe, bugüne kadar ihmal edilen, ertelenen işbirliğinin bundan sora daha da artırılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni ziyaret eden Başkan Altepe, burada da Birlik Başkanı Koray Hasan’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Altepe GTGB bahçesinde halkla selamlaştı ve ressam Özlem Haliloğlu’nun resim sergisini gezdi.

 

Türkleri umut olarak görenler de var

 

Türk nüfusun yoğun olduğu Batı Trakya temaslarının ikinci durağı da İskeçe oldu. Başkan Altepe ve beraberindeki heyeti ağırlayan İskeçe S.Müftüsü Ahmet Mete, Türkiye Yunanistan ilişkilerinin istenen sevide olamamasının en önemli nedeninin Türkler hakkındaki yanlış bilgilendirme olduğunu söyledi. Mete, “Bugün hala ‘Türkiye’ye gidersem sınırı geçince bizi keserler’ diye korkan bir kesim var. Ancak son zamanlarda özellikle de ekonomik krizin başlamasıyla Türklere karşı bakış açısı da değişiyor. Türklerin yoğun ziyaretleri sonucunda ‘Türkler geldi işlerimiz açıldı. İnşallah daha fazla Türk gelir’ diyenler de var” diye konuştu.

 

‘Türk’ ismi mücadelesi

 

Başkan Altepe daha sonra İskeçe Türk Birliği’ni ziyaret etti. Birlik Başkanı Ahmet Kara, 1927 yılında İskeçe Türk Birliği olarak faaliyete başladıklarını ancak 1984 yılında Yunanistan’ın adında ‘Türk’ kelimesi var diye resmi statüyü ortadan kaldırdığını söyledi. Türk ismini korumak amacıyla gerek Yunanistan makamları gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde mücadelelerinin sürdüğünü söyledi.

 

Dostluk en çok Yunanistan’a yarayacak

 

Başkan Altepe, her iki kentteki temaslarında da dostluk ve işbirliğinin önemine dikkat çekti. Türkiye ile Batı Trakya arasındaki ilişkilerin yıllardır Yunanistan’ın kendi yapısı gereği gelişmediğini dile getiren Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Osmanlı coğrafyası üzerinde yoğun faaliyetlerde bulunuyoruz. Üsküp, Kosova, Bulgaristan ve Bosna Hersek’te sayısız hizmetleri hayata geçirdik. Yunanistan ile temaslarımız ise yıllardır bilinen nedenlerle ertelendi. Ancak biz şimdi bu zaman kaybını telafi ediyoruz. Artık görüldü ki düşmanlığın kimseye faydası yok. Dostluk ve işbirliği en büyük silah. Özellikle ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde Türkiye ile ilişkilerin artması en çok Yunanistan’a yarayacaktır. Yerel ölçekte biz de işbirliğini daha da artırmak için bundan sonra sık sık bu bölgede olacağız” diye konuştu.

Altepe’nin Gümülcine ve İskeçe ziyaretlerinde kendisine Muavin Konsolos Murat Sezgin eşlik etti. Altepe ve beraberindeki heyet İskeçe’nin Sünne Mahallesi Camii’nde Cuma Namazı kıldı. D.M.T. Eyalet başkanı Yardımcısı İrfan Uzun’la da görüşme fırsatı buldu.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete tarafından onuruna verilen öğle yemeğini yiyen Altepe ve ekibi Üsküp’e hareket etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz