Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “MADEM Kİ TÜRKLERLE ORTAYI BULUYORUZ, BİZİM İÇİNDE BÜYÜKELÇİLİKLERİ OLSUN”

“MADEM Kİ TÜRKLERLE ORTAYI BULUYORUZ, BİZİM İÇİNDE BÜYÜKELÇİLİKLERİ OLSUN”

21
0

Yunanistan’da “Diplomatik Memurlar Birliği” (EDY) yaptığı yazılı açıklamayla Büyükelçilik ve Konsoloslukların kapatılmasına karşı çıkıyor. Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Dimitris Drouçats’a gönderdikleri Açıklamada “değersiz bahane” olarak nitelendirilen kararın sadece ve sadece 37 milyon euro’dan 3 milyon euro tasarruf edilsin diye yapılması eleştiriliyor. Yunanistan’ın 150 dış temsilciliğin yıllık maliyetinin yaklaşık 37 milyon euro olduğu belirtiliyor.

 

“Diplomatik Memurlar Birliği” (EDY) başkanı Theodoros Daskarolis yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriyor.

“Uluslararası sahnede kurumlar için güvenilir bir temsil gerekir” ifadesinin yer aldığı açıklamada, “sadece örnek olarak hatırlamamız gerekirse İsrail, diasporada nerede Yahudi yaşarsa yaşasın oraya muhakkak Büyükelçilik veya Konsolosluk açıyor kendi yararına olan faliyetlerini koordine etmek için.

Komşumuz Türkiye’ye gelince, IMF’in macerasını diplomatik mekanizmasını zedelemeden 16 defa yaşadı ve bugün dış ülkelere daha 20 Büyükelçilik açıyor.  

Buna karşılık Yunanistan, Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları,  üretmeyen birer boş devlet kurumu olarak kabul ediliyor.”

“Diplomatik Memurlar Birliği”nin (EDY) bir başka üyesi ise, “madem ki Türklerle ortayı buluyoruz neden Şile, Peru, Venezuela, Cakarta veya Astana’da (Kazakistan) Büyükelçiliklerimiz olsun? Bizim için Türkiye’nin oralarda var olsun, nasıl olsa Yeni Osmanlı İmparatorluğu’na katılıyoruz” dediği belirtiliyor.

Kaynak: Thema

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz