Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KATSİKİS: “ŞİMDİ TAM ZAMANI. İKİ ÜLKE ARASINDA ARABULUCUK YAPMAYA, HER TÜRLÜ GÖREVE...

KATSİKİS: “ŞİMDİ TAM ZAMANI. İKİ ÜLKE ARASINDA ARABULUCUK YAPMAYA, HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIM”

12
0

Ünlü Türkolog Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, iflasın eşiğine gelen Yunanistan’ın Avrupa’dan kopacağı ve Türkiye ile birleşeceği tezini savunuyor. Prof. Dr. Kitsikis, “Yunanistan’ı ancak Türkiye kurtarabilir” dedi.

Gediz Üniversitesi çok önemli bir ismi ağırlıyor. Dünya çapında üne sahip Yunan asıllı Türkolog Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde siyaset bilimi ve uygarlıklar tarihi üzerine konuk öğretim üyesi olarak ders veriyor. Yaşamını Kanada ve Yunanistan’da sürdüren Prof. Dr. Kitsikis, Türk ve yabancı öğrencileri güncel gelişmeler hakkında da bilgilendiriyor. 15 yıl önce yayımlanan ‘Türk-Yunan İmparatorluğu’ kitabıyla tüm dünyada büyük yankı uyandıran tanınmış tarihçi, son yaşananların kendisini haklı çıkaracağını söylüyor. Prof. Dr. Kitsikis, Yunanistan’ın batmanın eşiğine geldiğini, ekonomisinin çöktüğünü, tek kurtuluşunun ise komşusu Türkiye’yle ilişkilerde yepyeni bir dönem açmakta olduğunu dile getiriyor.

 

‘HAYALİM GERÇEKLEŞECEK’

 

Kendisinin 50 yıllık hayalinin Osmanlı döneminde 400 yıl boyunca kardeşçe yaşamış iki toplumun tekrar bir araya gelmesi olduğunu ifade eden Kitsikis, “Çamlıca Hayali, kitabımda bunun üzerinde durdum. İstanbul’un, Türkiye ve Yunanistan’ın Brüksel’i olabileceğini anlatmaya çalıştım. Konfederasyon tarzında iki devletli, çevredeki diğer ülkelerin de şemsiyesi altına girebileceği yeni bir oluşum hayalimin gerçekleşeceğine olan inancım şimdi çok daha güçlü. Avrupa’dan kopacak Yunanistan’ı ancak Türkiye kurtarabilir. Yunanistan’da bu konuşuluyor. En koyu Yunan milliyetçiler bile birliktelikten bahsediyor, şartlar müthiş bir değişimi hazırladı. Osmanlı’dan bağımsızlığın ilan edildiği 25 Mart 1821 tarihi artık özgürlük gününden çok, çöküşün başlangıcı olarak değerlendiriliyor” dedi.

Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, bu birlikteliğin Türkiye ve Yunanistan’ın gücüne güç katacağını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Daha önce Avrupa Birliği en büyük engeldi. Ama bu engel adım adım ortadan kalkıyor, AB-Yunanistan ilişkileri bundan böyle eskisi gibi olamayacak. Bir süre beraber çalıştığım merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal da hayalimi destekliyordu ama günün koşulları nedeniyle henüz olgunlaşmamış bir fikirdi. Şimdi ise tam zamanı. İki ülke arasında arabulucuk yapmaya, her türlü göreve hazırım. Bu konu, yakında daha çok konuşulacak. Birbirimizle karşı karşıya gelmemiz için neden yok, tekrar bir araya gelmemiz için ise neden çok. Ben iyimserim.”

Kaynak:Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz