Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEDEAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANI LABAKİS SEDEFÇİ’Yİ ZİYARET ETTİ

DEDEAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANI LABAKİS SEDEFÇİ’Yİ ZİYARET ETTİ

15
0

Edirne’nin Yunanistan’daki kardeş şehri Dedeağaç Belediyesi’nden bir heyet Belediye Başkanı Labakis başkanlığında 6-7 Ekim tarihlerine Edirne Belediyesine resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

 

2007 yılında Yunanistan’da imzalanan kardeş şehir anlaşmasından sonra ilk defa resmi anlamda ziyaret gerçekleştiren 28 kişilik Dedeağaç Belediyesi heyetinde, Belediye Başkanı Vagelis Labakis ile birlikte, Dedeağaç Ticaret Odası Başkanı Leonidas Kitsios, Dedeağaç Meslek Odaları Başkanı Efstathios Makridis, Dedeağaç Otelciler Derneği Başkanı Konstantinos Hatzikonstaninou ile birlikte belediye meclis üyeleri, çeşitli meslek gruplarının temsilcileri yer alıyor.

 

Dedeağaç Belediyesi heyeti Perşembe günü saat 12’de Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından Belediyede kabulünün ardından, saat 14’de ETSO toplantı salonunda her iki kentin belediye başkanları, oda temsilcileri ve meslek grubu temsilcilerinin katılımıyla resmi toplantı gerçekleştirildi.

 

Labakis yaptığı konuşmasında, üç komşu kentin benzer sorunları olduğuna dikkati çekerek, “Bizlerin bir araya gelmesi demek, sorunların çözümünün hızlanması demektir. Bir araya gelip çözüm ürettiğimizde büyük politikacılar ne derse desinler sorunları çözeriz. Hem sorunları çözeriz, hem de politikacılara üç ülkenin şehri bir araya geldiğinde sorunların nasıl çözüldüğünü göstermiş oluruz” diye konuştu.

 

Sedefçi’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yakın dönemde seçimlere girecek Bulgar mevkidaşına başarı diledi.

 

“BU BÖLGE DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI”

 

Komşu ülkelerin halklarının birlikteliğinin siyasilere örnek olması gerektiğini vurgulayan Sedefçi, şunları kaydetti:

“Bu bölge hepimizin. Dünyaya örnek bir bölge olmasını istiyorum. Bu tabloyu görmekten mutluluk duyuyorum. Bu halkların beraberliği umarım siyasilerimize de örnek olur. İnşallah bizler gibi kol kola girerler de tüm bölgede barış rüzgarları estirirler ve dünyaya örnek oluruz.”

 

Edirne’ye Bulgaristan ve Yunanistan’dan görülebilecek bir kule yapacaklarını anlatan Sedefçi, “Edirne’ye döner kule yapıyoruz. Ziyaretçiler üç ülkeyi görme imkanı bulacaklar. Dünyada bir ilk olacak. Kulemizin üç ayağı olacak ve her biri Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’ı temsil edecek. Üç ayağın yukarısında dünyayı tuttuğumuz bir barış sembolü olacak. 2013 yılında bitirmeyi planladığımız kulenin açılışında beraber olmayı temenni ediyorum” diye konuştu.

 

Cuma günü Edirne’deki sanayi kuruluşları ile tarihi ve turistik yerlerde incelemelerde bulunacak Dedeağaç Belediyesi heyeti, aynı gün öğleden sonra resmi programını tamamlayarak Edirne’den ayrılacak.

 

FİLİBE BELEDİYE BAŞKANI RAYNA PETROVA

 

Bulgaristan’ın Filibe Belediye Başkanı Rayna Petrova ve Yunanistan’ın Dedeağaç Belediye Başkanı Vagelis Labakis, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi makamında ziyaret etti.

 

Petrova, ziyarette yaptığı konuşmada, Edirne’nin, her ziyaret edişinde kendisindeki hayranlığını bir kat daha artırdığını söyledi.

 

Yakın zamanda olacak yerel seçimlere hazırlandığını anımsatan Petrova,

“Filibe Belediye Başkanlığını 4 yıldır sürdürüyorum. 23 Ekim’de belediye seçimleri var. seçim sonrası eğer tekrar seçilirsem ikili ilişkilerimizin daha da iyi olacağı ve her türlü sorunun çözümü için destek olacağımın taahhüdünü veriyorum” dedi.

 

SEDEFÇİ: “YUNANİSTAN VİZE SÜRELERİNİ UZUN TUTARSA İŞADAMLARIMIZIN YUNANİSTAN’A GİDEREK YATIRIM YAPACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM.”

 

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Yunanistan’ın vize sürelerini uzun tutmasını istedi.

Edirne ve Yunanistan’ın Dedeağaç kenti yönetici ve sivil toplum kuruluş temsilcileri Edirne Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi.

Belediye Başkanı Sedefçi, burada yaptığı konuşmada, bölgede dostluğun, kardeşliğin, ticaretin geliştiğini görmek istediklerini söyledi.

Her anlamda dünyaya bölge olarak örnek olmak istediklerini vurgulayan Sedefçi, şunları kaydetti:

 

“Eskiden Yunanlı dostlar Edirne’ye alışverişe geldiklerinde senetle taksitli alış veriş yapıyorlardı. Edirneli esnaflar Yunanlı dostları kendi insanı olarak görüp uzun vadeler karşılında mal veriyordu. Biz hepimiz aynı bölgenin insanlarıyız. Yemeklerimiz, müziğimiz, içkimiz birbirine çok benziyor. Biz birbirimize benziyoruz. Bu güzelliği, beraberliği, yıllar sonra uyanan bu dostluğu sürdürmek hepimizin boynunun borcu olduğunu düşünüyorum. Turizmcilerimiz gerek Edirne’ye, gerek Dedeağaç’a turlar düzenleyebilirler. Buradan vize konusuna da değinmek istiyorum. Yunanistan vize sürelerini uzun tutarsa işadamlarımızın Yunanistan’a giderek yatırım yapacaklarını düşünüyorum.”

 

LABAKİS: “HER GELDİĞİMDE DEĞİŞİK DUYGULAR BESLİYORUM”

 

Dedeağaç Belediye Başkanı Vagalis Labakis de, Türkiye ve Yunanistan’ın aynı kültürden olduğunu ve iki ülke insanının birbirine bu yüzden büyük yakınlık duyduğunu belirtti.

Türkiye’ye geldiğinde ayrı bir sıcaklık hissettiğini kaydeden Labakis, şunları söyledi:

 

“Dedeağaç’ın Fransa, Almanya gibi ülkelerdeki kardeş kentlerine ziyarete gittiğimde Edirne’deki aynı sıcaklığı bulamıyorum. Bizler aynı coğrafyada büyümüş, aynı kültürle yoğrulmuş iki farklı ülkenin dost insanlarıyız. Belediye Başkanlığı görevine seçilir seçilmez çekmeceme baktığımda Edirne Belediyesi ile olan kardeşlik protokol anlaşmasını gördüm. Ama sonradan öğrendim ki 4 yıldır iki şehrin ortaklaşa hiçbir etkinliği olmamış. Türkiye’ye 150 defa geldim. Bu ise Edirne’ye beşinci gelişim ve her geldiğimde değişik duygular besliyorum. Çünkü Dedeağaç’ta yaşayanların birçoğu buradan göçme. Bundan sonra da inanıyorum ki kardeş kentimiz Edirne ile çok daha güzel organizasyonlar yapacağız. En büyük sorunlarımız suların yükselmesi, bir de sınıra yakın 45 köyde sivrisinek sıkıntısı oluyor. Birlikte söz verip bu problemleri aşalım. Yarın sorduklarında gurur duyduğumuz tek şeyin kardeşliğimiz olmasını temenni ediyorum.”

 

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Güler de, vize sorununa değinerek

“Özellikle vize konusunu burada gündeme getirmek istiyorum. Vize sorunu çözüldüğünde ilimizden ve ülkemizden Yunanistan’a giden turist sayısında ciddi artış olacağına ve karşılıklı ticaretimizin de daha iyi noktalara taşınacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

Düzenlenen toplantıda, Edirne ve Dedeağaç’ın çeşitli sivil toplum kuruluşları yöneticileri söz alarak projelerini ve önerilerini paylaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz