Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İKİ MİLLETVEKİLİNDEN ÇIKAN İKİ FARKLI AÇIKLAMA!

İKİ MİLLETVEKİLİNDEN ÇIKAN İKİ FARKLI AÇIKLAMA!

20
0

Azınlıkça internet sitesi, gazeteci Cemil Kabza ve Ozan Ahmetoğlu’nun 22 Nisan Cuma günü Gündem gazetesinde yayımlanan makalelerinde yazdıklarına yer verdi.

Azınlıkça’nın haberi şu şekildedir.

Gazeteci Cemil Kabza ve Ozan Ahmetoğlu 22 Nisan Cuma günü Gündem gazetesinde yayımlanan makalelerinde, birleştirilmesi düşünülen azınlık okullarıyla ilgili milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Çetin Mandacı’nın birer gün arayla çıkardıkları basın açıklamalarında birbirlerinden farklı görüş bildirmelerine yer verdiler.

“34 azınlık okuluna” kilit başlıklı makalesinde konuya değinen Cemil Kabza, “Bu hareketlilik çerçevesinde iki milletvekilinden çıkan farklı iki açıklama ise kafamın biraz daha karışmasına neden oldu.” ifadelerine yer verirken, “Ortada iki farklı görüş söz konusu. Biri optimist, umut dolu, diğeri de hayal kırıklığının doğurduğu bir kızgınlık.” yorumunda bulundu.

İşte Cemil Kabza’nın yazısından ilgili bölümler:

“Bu işte biraz terslik var gibi geliyor bana.!

Bu açıklamalar medyaya yansıdığı günden bu yana azınlıkta bir hareketlenme başladı. Başta milletvekillerimiz olmak üzere, öğretmen derneklerinin toplantılar yaptığı ve konuyu detaylı bir şekilde ele aldıkları haberleri geliyor bize.

…Bu hareketlilik çerçevesinde iki milletvekilinden çıkan farklı iki açıklama ise kafamın biraz daha karışmasına neden oldu.

Bir taraftan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Rodop PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, hem CNNTürk televizyonunda hem de kendisinin yayınladığı basın bülteninde, Fofi Genimata’yla temas halinde olduğunu, çeşitli toplantıların düzenlendiğini söylüyor, diğer taraftan da Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı, İskeçe PASOK Milletvekili Çetin Mandacı Fofi Genimata’ya ver yansın ediyor.

…Unutmayalım bu iki milletvekili de iktidar partisi milletvekili, ikisi de azınlık mensubu, biri Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı, diğeri de başkan yardımcısı.

Bu açıklamaya (Hacıosman’ın açıklamasına) bakıldığı zaman, bize göre yapılan hatanın düzeltilmesi yolunun tercih edildiği anlaşılıyor.

Diğer yandan İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı’nın Eğitim Bakanlığı’na yönelik “göstermelik değil, somut diyalog” çağrısıyla karşılaşıyoruz…

…Milletvekili Mandacı, Eğitim Bakanlığı’nın göstermelik bir diyalogdan sonra tek taraflı olarak okulların kapatılacağı açıklamasına gittiğini belirtti. Yani Mandacı da ilan edilen 34 okulun kapatılacağına inanıyor.

…Bu iki açıklamayı da okuduktan sonra haliyle benim gibi sizin de kafanız karışacak. Çünkü ortada iki farklı görüş sözkonusu. Biri optimist, umut dolu, diğeri de hayal kırıklığının doğurduğu bir kızgınlık. Her iki milletvekilinin de fikirlerine saygımız var, her ikisinin de azınlığın selameti için ter döktüğünden kimin şüphesi var ki?

İzledikleri yol, yöntem, yaptıkları açıklamalar farklı ve çelişkili olsa bile, her iki vekilin de iyi niyetine inanmak lazım. Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karardan ve yapacağı resmi açıklamadan sonra bu konuda değerlendirme yapmak daha uygun olacak…

İşte Ozan Ahmetoğlu’nun yazısından ilgili bölümler:

…İskeçe milletvekili Çetin Mandacı’dan hükümete ve bakanlığa sitem dolu bir açıklama geldi. Mandacı, Eğitim Bakanlığı’nı “göstermelik diyalog” yapmakla itham etti.

Bir gün sonra Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman yaptığı açıklamada diyaloğun devam ettiğini ve azınlık eğitimden sorumlu bakan yardımcısının azınlığın görüşlerini dinlemeye hazır olduğunu belirtti. Hatta bakan yardımcısının ifadesine dayanarak “bu rakam kesin değil, diyalog yapacağız sonra kesinleştireceğiz” dedi.

…Doğrusunu isterseniz “okul birleştirmeleri” veya “okul kapatmaları” konusunda şu anda hangi noktada olduğumuzu tam olarak kestirmek, anlamak zor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz