Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜVENOYUNDA PARLAMENTO’NUN İÇİNDE EVET, DIŞARIDA HAYIR

GÜVENOYUNDA PARLAMENTO’NUN İÇİNDE EVET, DIŞARIDA HAYIR

24
0

Başbakan Yorgo Papandreou’nun 17 Haziran Cuma günü açıkladığı yeni kabinesi parlamentodan güvenoyu aldı. Yeni kabineye 155 milletvekili güvenoyu verirken 143 milletvekili ret oyu kullandı. Parlamento’nun içinde milletvekilleri “evet” derken Parlamento dışında toplanan yüzbinlerce kişi “hayır” dedi.

Yeni kabinenin güven oylaması için 19 Haziran Pazar akşamı parlamentoda başlayan görüşmeler 21 Haziran Salı günü yapılacak oylama ile son buldu.

Başbakan Papandreou’nun yeni hükümetine, 300 sandalyeli Parlamento’da oy kullanan 298 milletvekilinden 155’i onay verirken, 143 milletvekili ise ret oyu kullandı. Parlamentosu ekonomik önlemleri içeren yasa tasarısını oylamak için 30 Haziran’da toplanacak.

Parti liderlerinin konuşmalarından önce milletvekillerine hitap eden Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos hükümetin planladığı yeni ekonomik reformları dile getirdi. Venizelos ekonomik tedbirlerle adaletsizliğe son vereceklerini belirtti.

Başbakan Papandreou, parlamentoda yaptığı konuşmada, ”Ülkenin mali krizden kurtulması için, borçların ve bütçe açığının milli bir konu olduğunun herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini” ifade ederek, ”Önce kendi evimizin önünü temizlemeliyiz” dedi.

Yunanistan’ın, Avrupalı ortaklarıyla birlikte borçlarla olan örgütlü mücadelesinde temel seçimin, ”Piyasaların ani tepkilerinden kaçınmak, borçların ve bütçe açığının hastalığın sebebi değil, belirtileri olduğunun kabullenmek ve Yunanistan’ın 2012 yılında kredi almasının tehlikede olduğunun bilinmesi” olması gerektiğini ifade eden Papandreou, ”Sorunlarını çözümümün Yunanistan’ın kendi elinde olduğunu” söyledi.

Papandreou, Yunanistan’ın 2012 yılında pazarlara çıkmayı başaramamış olmasının nedeninin Yunanistan’ın kendisi olmadığını, bunun Troyka’nın öngörülerinin bir başarısızlığı sonucunda ortaya çıktığını öne sürdü.

Yunanistan’ın ”2012 yılında kredi alamaması riskinin önceden tahmin edilemeyen bir sorun olarak ortaya çıktığını” savunan Papandreou, ”Bu da, kafamızı kuma gömerek değil, yüz yüze gelerek başa çıkmamız gereken bir sorundur” diye konuştu.

Ülkeyi çıkmazdan kurtaracak kadar Yunan halkının azimli olduğunu da söyleyen Papandreu, “Ekonomik açıdan yükselen komşumuz Türkler gibi, biz de IMF’den kurtulmayı başaracağız…” şeklinde konuştu.

Papandreou, hükümetin, ülkenin mali krizden çıkmasına yönelik aralarında anayasa değişikliği olmak üzere bir dizi büyük değişiklikler yapmayı planladığını belirterek, yeni kabinenin önceliklerini şöyle sıraladı:

-Memorandumun ortaya çıkardığı ancak, bunun neden olmadığı haksızlıkların ortadan kaldırılması.

-Yunan halkının referandumla karar vereceği bir dizi değişiklikler ve vatandaşlar tarafından anlaşılabilir, kolay kabul edilebilir yeni bir anayasa hazırlanması.

-Kamu kuruluşlarında büyük değişiklikler,

-Üretim modelinin değiştirilmesi.

-En alt düzeyde bir yaşam düzeyini güvence altına alacak sonuç verici sosyal bir devlet oluşturulması.

-AB’de büyük kazanımlara yönelik faaliyetlerde bulunulması.

Nea Dimokratia Partisi (ND) Genel Başkanı Antonis Samaras parlamentoda yaptığı konuşmada, yeni kabineyi bir ”çaresizlik çözümü” olarak nitelendirdi. Yeni kabineye güvenoyu vermeyen ND partisinin ret oyunu gerekçeleyen Samaras, ”Çünkü, sonuçta siz kendiniz bile buna güvenmiyorsunuz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz