Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÖKÇEK: “ÇOCUKLARIN SİYASETE ALET EDİLMESİ ÇOK ÇİRKİN VE ÜZÜCÜ”

GÖKÇEK: “ÇOCUKLARIN SİYASETE ALET EDİLMESİ ÇOK ÇİRKİN VE ÜZÜCÜ”

28
0

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından birlikte organize edilen Dünya Çocuk Oyunları’na katılan Yunanistan ekibi, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni (KKTC) bahane ederek Oyunlardan çekildiğini bildirdi.

 

Yunanistan Ekibinin Oyunlardan çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını belirterek bu karara sert tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Çocukların siyasete alet edilmesi çok çirkin ve üzücü” dedi.

 

Yunanistan’ın, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet”inin Oyunlardan çıkarılmasına yönelik taleplerinin kesin bir dille reddedildiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Kıbrıslı kardeşlerimizin gönlünü incitecek en ufak bir davranışa ‘evet’ dememiz kesinlikle mümkün değildir” diye konuştu.

 

Dünya Çocuk Oyunları hazırlıkları aşamasında, hiçbir ayrım yapılmadan, siyasi çekişmelere, çatışmalara bakılmadan, barış, kardeşlik ve dostluk adına tüm ülkelere davetiye gönderildiği bilgisini veren Başkan Gökçek, Oyunlara ABD’den Çin’ kadar, Azerbaycan’dan, Ermenistan’a kadar 90 ülkenin katıldığını hatırlatarak, Yunanistan’ın müsabakalardan çekilme kararını şöyle değerlendirdi:

 

“Yunanistan’ın buradaki yaptığı davranış dünya barışına ve dostluğa vurulan bir darbedir. Hele hele çocukları siyasetin içine alet edecek kadar böylesine art niyetli ve üzücü bir davranışı kabul etmek mümkün değildir. Yunanistan’ın Oyunlardan çekilmelerini elbette arzu etmeyiz. Ancak böylesine bir gerekçeyle çekilirlerse de bize yapacak bir şey kalmaz.”

 

“İSRAİL İLE FİLİSTİN’İ YANYANA GETİRDİK”

 

Çocukların dünyada barış, kardeşlik ve dostluğun simgesi olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar hep sorunlu olan ülkeleri değişik organizasyonlarda bir araya getirdiklerini dile getirdi.

 

Bu buluşmalara örnekler veren Başkan Gökçek şunları söyledi:

 

“Glokal Forum’da Lefkoşe’nin Kıbrıs Rum tarafı ile Türk tarafı belediye başkanlarını, Bağdat, Tahran ve Washington belediye başkanlarını, İsrail, Filistinli başkanları ve gençleri bir araya getirdik. Karadeniz başkentleri toplantısında da Erivan ile Bakü’yü buluşturduk. Ancak Yunanistan’ın bugünkü tavrını anlamakta güçlük çekiyoruz. Özellikle geleceğimiz olan ve gelecekte dünya barışını sağlayacak çocuklarımızı siyasetin içine atarak dost ve kardeş olacağı diğer çocuklara karşı önyargılarla yetiştirilmelerini üzüntüyle karşılıyoruz.”

 

GÖKÇEK: “YUNANLI ÇOCUKLAR OYUNLARDAN ÇEKİLDİKLERİ İÇİN AĞLADILAR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yunanlı çocukların Oyunlara katılmayacaklarını öğrenince ağladığını söyleyerek, “Yunanistan’ın yaptığı çok ayıp bir şey” dedi.

 

Yunanistan’ın, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”nin (KKTC) müsabakalara katılmasını bahane ederek müsabakalardan çekilmesini değerlendiren Başkan Gökçek, kararın barış, kardeşlik ve dostluğa vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi. Yunanistan’ın siyaseti sporun içine soktuğunu dile getiren Başkan Gökçek, “Biz müsabaka yapmayız diyorsunuz ve o çocukları da ağlatıyorsunuz.

 

Yunanlı çocuklar Oyunlara çekildiklerini öğrenince ağladılar. Yunanistan’ın yaptığı çok ayıp bir şey” diye konuştu.

Yunanistan’ın çekilme kararı üzerine gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

 

“Yapmayın böyle şeyler, devam edin Oyunlara, dedik. Netice itibariyle karar da sizin dedik. Kararı onlar Oyunları bırakmak yönünde verdi. Verdilerse yolları açık olsun. Ama bütün dünya da Yunanistan’ın gerçek yüzünü bu suretle görmüş oldu. Biz Glokal Forum’da Lefkoşe’nin Rum kesimiyle, Türk kesimi Belediye başkanlarını bir araya getirmiştik ve ne kadar da güzel bir görüntü olmuştu. Kimse de bir şey demedi. Yan yana kalktılar, ellerini birlikte kaldırdılar. Bu kadar dostluk havası eserken, siz çocuk Oyunlarında bunun aksini yapın, hiç yakışık değil.

 

Biz bu tip organizasyonları her zaman yapıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi, aslına bakarsanız belediyeler arasında özellikle kardeşliğin, dostluğun simgesi. Çatışmaları ortadan kaldıran bir belediye, dostluğu teşvik eden bir belediye.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz