Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BÜYÜK DERBENT’TE HATİM TÖRENİ

BÜYÜK DERBENT’TE HATİM TÖRENİ

23
0

Meriç (Evros) İline bağlı Büyük Derbent köyünde 8 Mayıs Pazar günü hatim merasimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe Büyük Derbent Azınlık İlkokulu 6. Sınıf öğrencilerinden Sabri Kuru’nun Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlandı. 18 hatim öğrencisi koro halinde ilahi ve kasideler okudular.

Etkinliğe ayrıca Üsküp’ten İsa Bey Medresesi 4. Sınıf Öğrencileri de katılarak Türkçe, Arapça ve Arnavutça ilahi ve kasideler okudular.

 

Büyük Derbent Köyü Kur’an Kursu öğrenci velileri öncülüğünde düzenlenen hatim merasimine, T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Fatih Akarca, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Nea Dimokratia (ND) Evros milletvekili Akis Gerontopoulos, Rodop – Evros S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Mehmet Derdiman, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin katıldı.

 

Etkinlikte kısa bir konuşma düzenleyen T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Fatih Akarca, böylesi güzel etkinliklerle kültür ve geleneklerin yaşatılmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade ederek, hatim merasiminin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutladı. Akarca ayrıca annelerin 8 Mart Anneler gününü kutladı.

Büyük Derbent Kur’an Kursu hocalarından Abdürrahim Kuru yaptığı konuşmada, Kur’an Kursu öğrencilerini tebrik ederek merasimin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Kuru, özellikle Üsküp İsa Bey Medresesi öğrencilerine etkinliğe iştirak etmelerinden ötürü teşekkür etti.

 

Hatim merasimi Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in yaptığı dua ile son bulurken katılımcılara etli pilav ve ayran ikram edildi.

Fotograflar: Azınlıkça Aydın Bostancı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz