Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BİR BATI TRAKYALI TÜRKÜN HİKAYESİNİ ANLATAN “KOMŞU KAPI” YAYINLANDI

BİR BATI TRAKYALI TÜRKÜN HİKAYESİNİ ANLATAN “KOMŞU KAPI” YAYINLANDI

35
0

Tanıtımında “cebinde taşıdığı Yunanistan kimliği ile Türk kimliği arasında sıkışmış kalmış bir Batı Trakyalının hikâyesini anlattığı” belirtilen “Komşu Kapı” adlı romanın Türkiye’de yayınlandı.
Doğan Kitap’tan 2011 yılında çıkan “Komşu Kapı”nın yazarı ise Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda Muavin Konsolos görevinde bulunmuş Onur Ekren’in eşi gazeteci Duygu Bayar Ekren.

Romanın Gümülcine’de (Komotini) bir azınlık kütüphanesinde görevli gencin, “Sizi anlatan yeni bir roman var mı?” diye sorulduğunda, buna yanıt dahi veremeden raflara bakıp kalışı yüzünden yazıldığı belirtiliyor.

Batı Trakyanın ve kızanlarının anlatısız bugününe küçük bir kapı aralayabilmek düşüyle hazırlandığı ifade edilen Komşu Kapı, Duygu Bayar Ekren’in ilk romanı.

Ekren’in “Komşu Kapı” adlı romanının kapağında ayrıca, “Ne zaman bu topraklarla, Türklükle, azınlık olmakla ilgili bir tartışma açılsa bu yüzden mi en sonunda kekre bir tat kalıyordu damağında? Herkes meseleye bildiği çerçeveden yaklaşır, oysa Batı Trakya hiçbir çerçeveye sığmazdı. Önyargılarla, ezberlerle, kalın kalın kitapların uzun uzadıya dipnotlarıyla kuşatıldığında biraz da yadırgadığı bir his doluşurdu Türkân’ın içine. Neresinden çıktığını bilmediği bir sahiplenişle “Öyle değil işte, siz bilmiyorsunuz” diye atılası gelir, sonra içindeki o kekeme his boğazına tıkanırdı. Susunca en çok tarlalar gelirdi gözlerinin önüne, çardaklar, pastal odaları…” ifadelerine yer veriliyor.

Komşu Kapı
Roman
Yazar: Duygu Bayar Ekren
Yayıncı: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı : 196
Baskı Tarihi : 2011-İstanbul
Ebatlar(mm) : 135-195
Barkod :9786050900804

Kaynak: Azınlıkça

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz