Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’LI TÜRK KIZLAR TÜRKÇE OLİMPİYATLARI’NDA YUNANİSTAN’A 2 ALTIN MADALYA KAZANDIRDI

BATI TRAKYA’LI TÜRK KIZLAR TÜRKÇE OLİMPİYATLARI’NDA YUNANİSTAN’A 2 ALTIN MADALYA KAZANDIRDI

20
0

Yunanistan’ı temsilen Gümülcine’den “9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları”na katılan Zeynep Padalı Mehmet ile Elif Ahmet Arif, ‘anadil şiir ve kompozisyon’ kategorilerinde Yunanistan’a iki altın madalya kazandırdı.

15-30 Haziran tarihlerinde yarışmaların yapıldığı Türkiye’de büyük mutluluk yaşayan öğrencileri, Yunanistan’dan 45 kişiden oluşan veli, öğretmen ve öğrenci yalnız bırakmadı. Öğrenciler ülkelerine döndü.

 

Gümülcine’den Yunanistan’ı temsilen Türkçe Olimpiyatları’na katılan öğrenciler, “çifte altın madalya” ile döndü. Büyük başarıya imza atan Zeynep Padalı Mehmet, “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiiriyle birincilik kazandı. Yunanistan’a ikinci birincilik ise kompozisyon dalında Elif Ahmet Arif’ten geldi. Öğrenciler, Türkçe Olimpiyatları’nın Yunanistan ayağını organize eden ‘Elit Dil Eğitim Merkezi’ öncülüğünde yoğun bir hazırlıktan geçti. Zeynep Padalı Mehmet ve Elif Ahmet Arif, Gümülcine ve İskeçe’de yapılan ve 25 öğrencinin katıldığı elemelerden sonra 9. Türkçe Olimpiyatları’nda ülkelerini temsil etme hakkı kazanmıştı.

 

YUNANİSTAN STANTINA BÜYÜK İLGİ

 

Yarışmaların yanı sıra Ankara Altınpark’ta gerçekleşen ‘Kültür Şöleni’nde 130 ülkenin tanıtıldığı stantlar da ziyaretçi akınına uğradı. 2 günde yaklaşık 350 bin kişi, gidip görme fırsatı bulamadıkları ülkeler hakkında fikir edinme imkanı elde etti.

 

Yunanistan stantı, ülkenin gündemi meşgul eden ekonomik krizi nedeniyle ilgi çekti. Ülkenin Akropolis ve antik tiyatro gibi sembolik mimari ve tarihi eserleri sergilendi. Yunanistan’ın geleneksel kıyafetler, antik sandaletler, yerel elbiseler giyen kuklalar, tarihi ve turistik yerlerine ilişkin video, afiş, fotoğraf ve haritalar eşliğinde tanıtılması ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Hatıra fotoğrafı stantları ile ziyaretçiler, komşu ülkeye dair çektirdikleri fotoğraflarını kayıt altına alırken, Yunanistan’ın geleneksel soğuk kahvesi “frappe”, 4 bin kişiye ikram edildi.

 

Yunanistan’dan veli, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 45 kişilik bir kafile de, ‘anadil şiir ve kompozisyon’ dallarında altın madalya kazanan öğrencileri yalnız bırakmadı. Kafile, hem kültür şölenini gezdi hem de yarışmaları izleme fırsatı buldu.

 

Kültür şöleninde sahneye çıkan Yunanistan’dan öğrenciler, “Zeytinyağlı yiyemem aman” şarkısını Yunanca ve Türkçe olarak seslendirdi. Büyük alkış alan öğrenciler, yoğun istek üzerine tekrar sahne aldı. Ankara’daki ödül töreninden sonra öğrenciler, 5 gün farklı illere düzenlenen gezilere katıldı.

 

Zeynep Padalı Mehmet ve Elif Ahmet Arif ise Elit Dil Eğitim Merkezi’nden öğretmenleriyle birlikte İstanbul’daki etkinlik ve ziyaretlerde yer aldı. Yunanistan’ı güzel bir şekilde temsil etmenin sevinciyle memleketlerine dönen öğrenciler, aileleri, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından coşku ile karşıladı.

 

Geçen yıl düzenlenen 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda Yunanistan, anadil şiirde altın, kompozisyonda bronz ve genel kültür bölümünde ise mansiyon ödülüne lâyık görülmüştü. 2003 yılından bu yana 3 şube ile faaliyetlerini sürdüren Elit Dil Eğitim Merkezi, 5 yıldır ise olimpiyatların Yunanistan ayağını organize ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz