Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ EUROPEA’DA 2012’DE TOP KOŞTURACAK

BATI TRAKYA TÜRKLERİ EUROPEA’DA 2012’DE TOP KOŞTURACAK

10
0

1 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Azınlıkları Federal Birliği’ne (FUEN) üye Lusatya Sorbları Birliği “Domowina” isimli sivil toplum kuruluşunun ev sahipliğinde düzenlenecek olan Europeada 2012 Futbol Turnuvası için kura çekilişleri yapıldı. Berlin’de Saksonya Eyaleti Temsilciliği’nde gerçekleştirilen kura çekilişine Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Genel Sekreteri Özkan Reşit ile ABTTF Sportif Faaliyetler Sorumlusu İbrahim Selamioğlu katıldı. 20 futbol takımın yarışacağı turnuvada“Batı Trakya Türk Azınlığı” isimli futbol takımı ile mücadele edecek ABTTF, Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil edecek.

 

Turnuvanın ev sahipliğini Lusatya Sorbları yapacak

 

2008 Europeada Futbol Turnuvası’na ait görüntülerin yer aldığı bir sunumun gerçekleştirildiği kura çekilişinde Saksonya Eyaleti Daimi Temsilcisi Ehrhard Weimann, farklı uluslardan gelen çok sayıda misafiri ağırlamaktan çok memnun olduklarını söyledi. Azınlıkların Avrupa’nın parçası olduğunu söyleyen Weimann, azınlıkların kendi kültürlerini ve dillerini korumaları için gerekli desteğin verilmesini istediklerini belirtti. Törende Federal Almanya İçişleri Bakanlığı adına konuşan Dr. Detlev Rein ise bu tür etkinliklerin aynı kaderi paylaşan azınlıkların kaynaşmasına yardımcı olduğunu söyledi. FUEN Genel Başkanı Hans Heinrich Hansen, Europeada Futbol Turnuvası fikrinin 2006 yılında Almanya’nın Bautzen kentinde düzenlenen FUEN Kongresi’nde FUEN Yönetim Kurulu ile Sorb azınlık arasında yapılan futbol maçı sırasında doğduğunu söyledi. İlkini 2008 yılında gerçekleştirdiklerini söyleyen Hansen, Europeada Futbol Turnuvası’nın amacının “Biz de varız” demek olduğunu belirtti.

 

FUEN Başkan Yardımcısı Dr. Hauke Bartels, Europeada 2012’nin düzenleneceği bölgeyi, maçların oynanacağı sahayı tanıtan bir sunum yaptı. Ardından turnuvada yarışacak 5 grup için kura çekilişleri yapıldı. Çekiliş sonucunda ABTTF, C grubunda şu takımlar ile yarışacak:

 

C Grubu:

Sırbistan’dan Hırvat azınlık

Ladinler

Kuzey Frizyanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz