Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAKAN PAPUÇİS TÜRK-YUNAN SINIRINDA ÇİT’İ YERİNDE İNCELEDİ

BAKAN PAPUÇİS TÜRK-YUNAN SINIRINDA ÇİT’İ YERİNDE İNCELEDİ

20
0

Vatandaşı Koruma Bakanı Hristos Papuçis ve Bakan Yardımcısı Manolis Othonas 6 Şubat Pazartesi günü Kumçiftiliği’ne (Orestiada) bağlı Yeni Bosna’da (Nea Vissa) kaçak göçle mücadelede elektronik cihazlarla gözetleme bilgi görüntü merkezinin açılışını yaptı, Türk-Yunan sınırına giderek 10.6 km uzunluktaki yapımına başlanan Çit’i yerinde gördü inceledi. Çit’in yapımı 3.162,5.000 euroya malolacak ve 5 ay içerisinde tamamlanacak. Çit’i yapacak olan şirketin sahibi Dagres Bakan Papuçis’e Çit’in yapımı ve kullanılacak malzemeler hakkında geniş bilgi verdi. Bakan’ın isteği üzerine işçilerin bölgeden olmasına özen gösterilecek.

 

Aynı anda Çit’in yapımına karşı olan gruplar tarafından Yeni Bosna’da gösteri vardı. Çeşitli panolarla ellerinde Çit’in yapımına karşı çıkan grupları emniyet güçleri tarafından açılışın yapıldığı merkeze yaklaştırmadı.

Açılışta bir konuşma yapan Papuçis özetle şunları ifade etti.

“Çit pratik ve sembolik değeri olan bir proje. Kaçakçıları ve yasadışı göçü büyük ölçüde vaz geçirecek ve Yunanistan’ın başıboş bir bağ gibi olmadığı mesajını verecek. Yunanistan’ın bir transit geçiş ülkesi olmasına müsade etmeyeceğiz. Yunanistan ve Yunanlıların artık huzur içinde yaşamaya ihtiyaçları var. Yunanistan artık daha fazla kaçak göçmeni kaldıramıyor.

  

Çit’in yapımı bazı grupların karşı çıkmasına rağmen devam edecek, çünkü bu devletin bir yasasıdır. Tabii ki siyasi sığınma isteyenlerin durumları incelenecek ve geldikleri bölgede gerçekten yaşamları tehlikede ise gereği yapılacaktır. Aksi takdirde geri iadeler konusunu gündeme alıp geldikleri ülkelere geri gönderileceklerdir. Mesajımız nettir, Yunanistan’dan geçmeye teşebbüs etmesinler çünkü kendilerini geri iade edeceğiz. Yaptıkları tek şey, sınıra kadar belgeleriyle geliyorlar ve sınırı geçmezden önce belgelerini ayarak sığınma istiyorlar. Bu yönteme asla müsade etmeyeceğiz.

Çit, Yunan ve Türk birimlerinin işbirliği projesidir. 25 kamera, yaklaşık 30 araç, 1 helikopter ve özel arazi araçları ile sınırın bu bölgesi kontrol edilecektir. Şubat ayı sonlarına doğru bayan Sesilya Malstrom bölgeye gelecek ve incelemelerde bulunacak. Bundan sonra sık sık bölgeye misafirler gelerek devreye giren bu merkezi yakından göreceklerdir. Biz Avrupa’ya göçün engellenmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Göç sadece Yunanistan’ın sorunu değildir, aynı zamanda tüm Avrupa’nın sorunudur.” Dedi.

 

Bakan Papuçis konuşmasında, Ferecik (Feres) Polis Merkezinin yapımı için 1,7 milyon, Dimetoka yeni Polis Merkezinin yapımı için 2,5 milyon euro ayırdıklarını ve kaçak göçmenlerin barındığı merkezlerin restore edilmesi çalışmalarınında ilerlediğini kaydetti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz