Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAHADIR KARAOSMAN: “HEPİMİZ KARADENİZ’İN ÇOCUKLARIYIZ”

BAHADIR KARAOSMAN: “HEPİMİZ KARADENİZ’İN ÇOCUKLARIYIZ”

45
0

Bahadır Karaosman, Rize’de yaşayan bir Karadenizli Türk. Yunanlı arkadaşı Vasilis Tsartsanis’den, Almanya’da yaşayan Karadenizli Yunanı gençlerin 17. Avrupa Toplantısının gerçekleşeceği haberini aldıktan sonra bu önemli toplantıya katılmak ister ve Almanya’nın Frankfurt bölgesinde Nauheim kadabasına gider. Bahadır Karaosman, katıldığı bu toplantıda yaklaşık 500 gence hitaben bir konuşma yapar ve duygularını dile getirir. Karaosman, konuşmasında “hepimiz Karadenizin çocuklarıyız” der ve konuşmasının devamında şunlara yer verir.

 

“Hepimiz Karadenizin çocuklarıyız. Yunan dili sadece kendiliğinden başlı başına bir kültürdür. Şimdi artık Pontus dili, kültürü ve yaşamı hakkında daha fazla şeyler biliyorum. Türküm, ancak Pontus (Karadeniz) kültürüyle de büyüdüm. Böylece, artık Pontus oyunlarını öğretiyorum. Rüyalar ve umutlar, her iki halklar tarafından bilinen kemençenin yayının başladığı yerde sanki sıcak bir ses gibi bizleri karşılaştırıyor ve davet ediyor. Hepimiz lir’in veya kemençe’nin konuşmasını biliyoruz. Pontus’da (Karadeniz) söylediğimiz gibi, bu konuşma ibadete çağırıdır. Pontus, (Karadeniz) yaşıyor ve yaşayacaktır, Türklerin ve Yunanlıların iyi komşuluk ilişkileri, gelenek ve görenekleri, geleneksel tadları, Pontusluların (Karadeniz) oyunları kardeşliği, misafirperverliği içerisinde yaşatılacaktır.

Bugün biz genç nesiller arasında Roma diline karşı artan bir ilginin olduğunu görüyoruz. Bütün Pontus (Karadeniz) bölgelerinde Türkçe türkü de söylüyorlar, Pontus dilinde de söylüyorlar. Oynuyorlar ve aynı türkülerle muhabbet yapıyorlar.”

 

Diğer yandan, ABD Prinston Üniversitesinden Antropoloji bölümü doktora adayı Nikos Mihailidis, yaptığı konuşmada, “Pontos’a (Karadeniz) bir ziyaret sadece bu gün ikamet edenlerin hafızalarında hatıraları geri getirmiyor, aynı zamanda bizim kendimize de. İpi baştan tutuyoruz. Şimdi artık bölgeyle, anıtlarıyla, insanlarıyla gerçek bir ilişkiye ihtiyacımız var.” Dediği belirtiliyor.

 

İddialı Girişim

“Avrupa’da Yunan Pontus Dernekleri Federasyonu’nun oturumunu yöneten Gençlik Koordinatörü Hristos Savvidis, yaptığı konuşmasında Yunanlı gençlere seslenerek, “gençlerin katılımı iddialı bir girişimdir, ancak gelenekler ve değerlerimizin, dilimizin, tarih bilincimizin, özel vatanımızın geleneklerini devam ettirmeliyiz” dediği belirtiliyor.

 

“Avrupa’da Yunan Pontus Dernekleri Federasyonu (ΟΣΕΠΕ) başkanı Yiannis Mpoursanidis gençlere yönelik yaptığı selamlama konuşmasında, “her toplantıda buluşmamızın amacı, geçmişi tanımak ve onu korumak, şimdiyi aşılamaktır” dediği ifade ediliyor.

 

Federasyon onursal başkanı Hristos Galanidis, konuşmasında, “aile ilkelerine, özel vatanımız Pontus’un (Karadeniz) örf ve adetlerine saygı toplumun en sağlıklı hücreleridir” sözlerine yer verdiği belirtiliyor.

 

Toplantıda Yunan devletini eleştirileriyle dağlayan sözleri eski başkanlardan Yiorgos Amarantidis’in sarfettiği belirtiliyor. Amarantidis, “Avrupa’daki Pontus Dernekleri çocukları toplayıp Yunan kültürüne yakın getirirken, Yunan hükümeti bu etkinliklerde yoktur” diyerek sitem ettiği belirtiliyor.

Angelioforos: Foris Petalidis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz