Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK HAVA YOLLARI SELANİK’E UMUT OLDU

TÜRK HAVA YOLLARI SELANİK’E UMUT OLDU

14
0

THY’nin İstanbul ile Selanik arasında başlattığı seferler, ekonomik sıkıntıdaki Selanik’e soluk aldırdı. Yunanistan, Türk turist sayısını artırmak için İstanbul’a vize ofisi kuracak.

 

THY’nin Selanik hattının tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, en az 30 bin Türk’ün 2011’de Selanik’i ziyaret ettiğini söyledi. Boutaris, “THY’nin 27 Mayıs’ta İstanbul ile Selanik arasında sefer başlatması, ilişkilerin gelişimine ve karşılıklı ziyaretlerin artmasına önemli katkı sağlıyor. Kente daha fazla turist gelmesini istiyoruz. Bunun için kendi dışişleri bakanlığımıza da mektup yolladık. Türkiye’deki diplomatik misyonlarımız günde 30-40 Türke vize verebiliyordu. Biz bu rakamın en az 250-300 kişiye çıkarılmasını istiyoruz. Vizeyi kolaylaştırmak için İstanbul’a bir vize ofisi kurulması için de çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

CAMİLER ONARILIYOR

 

Kentteki tarihi Osmanlı eserlerinin ve eskiden Müslümanlar’ın yaşadığı mahallelerin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar yaptıklarını da hatırlatan Boutaris, “Selanik İstanbul’un kızkardeşidir. Osmanlı tarihini ön plana çıkarıyoruz. Kentteki Osmanlı eseri Yeni Cami’yi en geç gelecek yıl kutsal üç ayların öncesinde, 12 Nisan 2012’de açmayı planlıyoruz. Müslüman mezarlığı için de çalışmalarımız sürüyor. Şehri farklı medeniyetlerin bir arada barış içinde yaşadığı eski ruhuna kavuşturmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Atatürk’ün evine Türk turist düzenlemesi

 

Türk turistlerin Atatürk’ün evini daha rahat ziyaret etmeleri için bazı önlemler almayı planladıklarını da anlatan Boutaris, şöyle devam etti: “Ocaktan itibaren konsolosluğun ve Atatürk evinin bulunduğu sokağı trafiğe kapatacağız.

Buraya sadece tur otobüsleri girebilecek.” Orta Makedonya Bölgesi Selanik’ten Sorumlu Bölge Başkan Yardımcısı Apostolos Tzitzikostas da THY’nin İstanbul uçuşlarıyla kente gelen Türk turist sayısının arttığını belirterek, “Biz İzmir’den de Selanik’e doğrudan uçuş başlatılmasını istiyoruz” diye konuştu. Halkidiki Otelciler Birliği Başkanı Grigoris Tassios da doğrudan uçuşlarla Yunanistan’a gelecek Türk turistlerin sayısının artmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

THY yolcusuna indirim

 

THY Selanik Müdürü Utku Yazan ise THY ile Selanik’e gelecek olanlar için özel anlaşmalar yaptıklarını belirterek, “Yolcularımıza otellerde yüzde 20 indirim yapılacak. 80 otelle anlaştık. Müze gezilerinin de aynı şekilde indirime dahil olması yolundaki görüşmelerimiz de sürüyor. İyi gün dostu olmak değil, kötü günde de doslarınızın yanında olmalısınız. Böyle bir zamanda buraya doğrudan uçuş başlatarak kötü gün dostu olduğumuzu da gösterdik. Biz Selanik’i her yıl 500 bin Türk insanının ziyaret edebileceğine inanıyoruz” dedi. THY’nin 27 Mayıs’ta başlattığı İstanbul- Selanik seferleri, arşılıklı olarak haftada 4 kez yapılıyor.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz