Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA’YA CAMİ YAPILACAK, MİNARESİ OLMAYACAK, İMAMINI YUNANİSTAN ATAYACAK

ATİNA’YA CAMİ YAPILACAK, MİNARESİ OLMAYACAK, İMAMINI YUNANİSTAN ATAYACAK

22
0

Atina’ya cami yapımı hikayesi yaklaşık çeyrek asırdan beri devam ediyor ve deyim yerindeyse adeta yılan hikayesine dönmüş durumda. Şimdi yasal çalışmanın son aşamaya geldiği belirtiliyor ama bu defasında da Cami yapılacak, minaresi olmayacak ve caminin imamınıda Yunan devleti atayacak.

Ne dersiniz? Bunların hepsi bir tesadüfmüdür? Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın imamlarını Yunanistan parasını verip göreve atama girişiminde bulunması da bir tesadüfmüdür? Bekleyelim görelim. Birlik gazetesi olarak biz sabırlıyız.

 

Yılan hikayesine dönen Atina’ya minaresiz cami

Başkent Atina’da, Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde Deniz Kuvvetleri’nin mülkiyetindeki eski bir yapının Müslümanlara ibadet yerine dönüştürülmesi için gerekli yasal düzenlemenin, Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanarak parlamentoya sunulduğu bildirildi.

Haberlerde, ibadet yerine dönüştürülmesi planlanan yaklaşık 500 kişi kapasiteli binada minare bulunmayacağı, çalışmaların tamamlanmasının ardından ibadet yerinin 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslümandan oluşan bir heyet tarafından yönetileceği, ibadet yerinin imamının da Eğitim Bakanlığı tarafından atanacağı belirtildi.

Yunan basını, ilgili diğer bakanlıklar tarafından da imzalanan düzenlemede, Elaiona’daki eski bir deniz üssü kompleksine ait binanın restore edilerek ibadet için Atina’da yaşayan Müslümanlara tahsis edilmesinin öngörüldüğünü duyurdu.

Eski binanın ibadet yerine dönüştürülmesi için gerekli olan yaklaşık 15 milyon euro tutarındaki giderlerin devlet bütçesinden karşılanacağı bildirildi.

Yunanistan’da 13 yıldır başkent Atina ve çevresinde yaşayan Müslümanların ibadetleri için bir cami inşası ve mezarlık yapımı konusu tartışılıyor. Parlamentonun karar alması ve kilisenin desteklemesine rağmen şu ana kadar bu konuda ilerleme kaydedilmedi.

Yunan başkentinde çoğu Afgan, Iraklı ve Pakistanlı 200 bin civarında Müslüman yaşıyor. Müslümanlar dini ibadetlerini apartmanların Bodrum katlarında ya da depolarda yerine getiriyorlar. Bayram namazlarını ise Atina’da kendilerine tahsis edilen meydanlarda kılıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz