Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ABTTF DORTMUND’DA İLKBAHAR EĞLENCESİ DÜZENLEDİ

ABTTF DORTMUND’DA İLKBAHAR EĞLENCESİ DÜZENLEDİ

15
0

Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri baharı bir arada karşıladılar, hep birlikte doyasıya eğlendiler.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 7 Nisan 2012 Cumartesi günü Batı Trakya Türkleri için muhteşem bir İlkbahar Eğlencesi düzenledi. Dortmund şehrindeki Beyaz Saray’da düzenlenen eğlencede Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türkler baharı birlikte karşıladılar, gecede hep birlikte doyasıya eğlendiler.

 

ALMANYA’NIN FARKLI ŞEHİRLERİNDE YAŞAYAN BATI TRAKYA TÜRKLERİ İLKBAHAR EĞLENCESİNDE BULUŞTU

 

Eğlenceye Halver, Meschede, Gütersloh, Espelkamp, Viersen, Witten, Düsseldorf, Troisdorf, Bonn ve Duisburg’da bulunan ABTTF üye derneklerinin yöneticileri ile dernek üyeleri katıldı. İlkbahar eğlencesine Dortmund’a uzak mesafede bulunan Kelsterbach’tan genç yöneticiler ile gençlerin katılması ayrıca dikkat çekti. Geceye katılamayan ancak yazılı mesaj gönderen Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ile Türkiye’den Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, gönderdikler mesajlarda Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birlik ve beraberlik içerisinde olmasının öneminin altını çizdiler.

 

BAŞKAN HABIPOĞLU: “İLKBAHAR EĞLENCESİYLE ALMANYA’DA BATI TRAKYA HAVASI YAŞATMAK İSTİYORUZ”

 

Gecede ABTTF Genel Sekreteri Özkan Reşit selamlama ve açış konuşmasını gerçekleştirdi. Gecede konuşma yapan ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, ilk olarak 4 Mart 2012 tarihinde yaşamını yitiren Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin eski başkanlarından ve kurucu üyelerinden İbrahim Çolak Hasan ve Almanya’da yaşamını yitiren Batı Trakya Türklerinin anısına tüm misafirleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Ardından söz alan Başkan Habipoğlu, “İlkbahar eğlencesi ile Almanya’da civarda yaşayan Batı Trakya Türklerini bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Batı Trakya’ya ait şarkılar ile hep birlikte eğlenerek hasret gidermek, az da olsa Batı Trakya havasını burada, Almanya’da yaşatmak istiyoruz. Bununla birlikte ilkbahar eğlencesi ile Almanya’da doğan, burada büyüyen çocuklarımızı birbirleri ile tanıştırmak ve onları kaynaştırmak da istiyoruz.” dedi.

 

HABİPOĞLU: “ERKEN GENEL SEÇİM ÇOK ÖNEMLİ, HERKES OY KULLANMALI”

 

ABTTF’nin son dönemde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Başkan Habipoğlu, Yunanistan’da yapılması planlanan erken genel seçimlerin Batı Trakya Türk Azınlığı için çok önemli olduğunu, imkanı olan tüm Batı Trakya Türklerinden Yunanistan’a giderek seçimlere katılmalarını istedi, gidemeyecek olanlardan ise akrabalarını arayarak onlardan mutlaka seçimlere katılmalarını istemelerini istedi. Batı Trakya Türk Azınlığı’ndan çeşitli siyasi partilerden aday olan isimler olduğunu söyleyen Başkan Habipoğlu, Batı Trakya Türklerinin erken genel seçimde aday olan Türkleri desteklemeleri gerektiğini ifade etti. Anavatan Türkiye’de İstanbul Ortodoks Rum Azınlığı’na yönelik olumlu gelişmeler yaşanmasına karşında Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözülemediğini söyleyen Habipoğlu, son dönemde artış gösteren saldırılar karşısında duydukları endişeyi dile getirdi.

 

Konuşmasının sonunda Batı Trakya Türklerinden oluşan Grup Sevenler’in bu yıl 25. yılını kutladığını söyleyen Başkan Habipoğlu, Grup Sevenler’i müzik hayatlarındaki başarıları dolayısı ile tebrik ederek kendilerine teşekkür etti. Eğlence gecenin ilerleyen saatlerine kadar Grup Sevenler’in şarkıları ile devam etti, gecede misafirler ilkbaharı birarada karşılayarak doyasıya eğlendiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz