Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE YUNANİSTAN’A YARDIM ELİNİ UZATMAYA DEVAM EDİYOR, YUNAN BASINI YAYGARAYI BASIYOR

TÜRKİYE YUNANİSTAN’A YARDIM ELİNİ UZATMAYA DEVAM EDİYOR, YUNAN BASINI YAYGARAYI BASIYOR

15
0

Türkiye Yunanistan’a yardım elini uzatmaya devam ediyor, ancak Yunan basını iki komşu ülkenin bu işbirliğinde de olumlu olumsuz olduğunu anlayıp dinlemeden yaygarayı basıyor. Yunan basınının büyük bölümü yaptığı haberlerde, sanki Türkiye kendi isteği doğrultusunda Yunanistan’da istediği şekilde davranarak çiftçilere ve önüne gelen herkese  kredi verecekmiş gibi bir hava estirilirken, “Türkiye’den kredi almak tehlikelidir” anlayışıyla ortada henüz hiç bir şey yokken adeta tellalık yapıyor.

Hatırlanacağı üzere Yunan basının bir bölümü tarafından 2012 yılı içerisinde İskeçe’deki Ziraat Bankası Şubesi soru sual sormadan hatta ve hatta sözde yalvarırcasına özellikle Yunanlı subaylara yönelik “gelin ne olursunuz size kredi verelim” dediği yazıldı çizildi.  

Oysa Türkiye, Yunan bankalarının kredileri neredeyse kestikleri bir dönemde, Ziraat Bankası’nın belirli şartlarla Yunan çiftçilerine, sanayicilere ve işadamlarına kredi olanağı sağlaması için bir işbirliği zemini arıyor. Yunan hükümetinin bu uygulamaya “evet” demesi halinde ilk aşamada dağıtılacak kredilerin 40-50 milyon euroyu bulacağı belirtiliyor.

Türkiye, üç yıldır ekonomik kriz içinde kıvranan Yunanistan’a yardım elini uzattı ve bugüne kadar hiçbir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yapmadığı bir öneride bulundu. Krizden ve Yunan devlet tahvillerinin yüzde 53 “tıraş” edilmesinden büyük zarar gören Yunan bankalarının kredi musluklarını iyice kapatmaları üzerine, Yunan çiftçiler, sanayiciler ve işadamları büyük bir maddi sıkıntıya girdi. Yunanistan için “ekonomiye destek projesi” Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği tarafından Yunan makamlarına hem sözlü hem de yazılı iletildiği belirtiliyor.

Yunanistan tarafından incelemeye alındığı ifade edilen projeye ilk tepkiler de olumlu oldu. Türkiye’nin Yunanistan ekonomisine destek projesi, Yunan bankalarının kredileri neredeyse kestikleri bir dönemde, ülkede 4 şubesi (Atina, İskeçe, Gümülcine ve Rodos) bulunan Ziraat Bankası’nın belirli şartlarla Yunan vatandaşlarına kredi olanağı sağlamasını öngörüyor.

TÜRK-YUNAN AYRIMI OLMAYACAK

Proje, Yunanistan tarafından kabul edilirse,  Ziraat Bankası’nın iki şubesinin bulunduğu (İskeçe, Gümülcine) Batı Trakya ve Doğu Makedonya bölgesinden başlayarak bütün ülkeye uygun şartlarda krediler yayılacak. Pilot bölge seçilen ve Avrupa’nın en geri kalmış bölgesi olan Batı Trakya’da Türk-Yunan ayırımı yapılmadan gerekli şartları yerine getiren başvurular kabul edilerek çiftçilere ve işadamlarına krediler verilecek.

50 MİLYON EUROYU BULACAK

Ziraat Bankası kredileri ekonomik fizibilitesi sağlam projeler için ve durumu incelendiğinde mali yapısı uygun olan şirketlere ve şahıslara verilecek. Yunan hükümetinin ‘evet’ demesi halinde dağıtılacak kredi toplamı ilk aşamada 40-50 milyon euroyu bulacak.

BÜYÜKELÇİ ARACI BM İLE GÖRÜŞTÜ

Proje’nin uygulanabilmesi için bir anlamda kefil olacak, nasıl proje ve kredi alınacağı konusunda yol gösterecek, uzmanlık hizmeti sağlayacak bir yatırım ajansına ihtiyaç duyuldu. Bu “aracı” rolüne de Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nın (UNDP) Atina’daki bürosu soyunacak. Öneriyle iilgili Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras’ın UNDP yetkilileriyle görüştüğü belirtiliyor. UNDP, kredi isteyen Yunan vatandaşının durumunu inceleyecek, kredi başvurusunu doldurması için çiftçiye, işadamına yardımcı olacak ve Ziraat Bankası’na kredi başvurusunu yapan kişi ile ilgili bilgi ve görüş aktaracak. Türkiye destek projesinde, bir Yunan bankasının ortak olmasına da sıcak bakıyor.

KARARI HÜKÜMET VERİR

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Yunanistan’da verecekleri söylenen kredilere ilişkin, “Biz bankacılık kuralları içerisinde rutin kredi işlemleri yapmaya devam ediyoruz” dedi. Ayrıcalıklı bir kredi verme işlemini yapamayacaklarını, rutin kredi işlemleri yapabildiklerini hatırlatan Aydın, “Ayrıcalıklı kredi vermemiz mümkün değil. Ancak bizim Hükümetimiz şu şartlarda kredi verin, zararınızı Hazine’den karşılarım derse, ayrıcalıklı bir kredi söz konusu olabilir” şeklinde konuştu. Yunanistan’la ilgili kendilerine ulaşan yeni bir talep bulunmadığını kaydeden Genel Müdür Hüseyin Aydın, böyle bir kararın ancak Hazine’den çıkabileceğini, bunun için de Bakanlar Kurulu Kararı’nın şart olacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz