Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “TOPRAK REFORMU SÜRECİNDE HALKIMIZIN HAKLARINI KORUYACAĞIM”

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “TOPRAK REFORMU SÜRECİNDE HALKIMIZIN HAKLARINI KORUYACAĞIM”

11
0

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, Gümülcine Belediye Meclisi’nin 2 Aralık Pazar günü gerçekleştirdiği toplantıda gündem maddesinin bölgede gerçekleştirilmesi planlanan toprak reformu konusunun olduğunu açıkladı.

 

Yapılan toplantıda Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Gümülcine Belediyesi’nin desteğiyle toprak reformunun gerçekleştirilmesinin onaylandığını belirten Sibel Mustafaoğlu, Ircanhisar, Kavkasköy, Kirlik, Karacaoğlan Muhacır mahalle ( Anthohori) ve Kallithea köylerinde yapılacak olan toprak reformuna dahil olan arazilerin 1924 yılında nüfus mübadelesiyle bölgeye yerleşen Rumlara tahsis edilen araziler olduğunun Gümülcine Belediye Meclis toplantısı esnasında açıklandığını söyledi.

 

Gümülcine Belediyesi’nin toprak reformu sürecine katılımının sadece memur tahsisi ve Kavkasköy’e açılacak büroyla sınırlı olduğunu vurgulayan Sibel Mustafaoğlu belediyenin söz konusu icraatları için 130.000 Euro’luk tahsisatın Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanlığı tarafından sağlanacağını belirtti.

 

Sibel Mustafaoğlu şu şekilde konuştu: “Toprak reformu konusu gündeme gelince azınlıkta konuya hep kuşkuyla, tedirginlikle ve endişeyle yaklaşılır. Bunun sebebi bugüne kadar gerçekleştirilen toprak reformlarının mesela 1992 yılında olduğu gibi haksızlıklar doğurmuş olmasıdır. Değişik bölgelerde nesilden nesile, babadan oğula devredilen son derece verimli araziler alınıp, yerine suyu olmayan taşlı tarlalar verilmiştir.

 

Esasında toprak reformu objektif bir şekilde hayata geçirildiğinde, doğru bir uygulamadır. Toprak reformu kullanımı kolay, sulama sistemi hazır bulunan ve işgücünü önemli derece azaltan bir uygulamadır. Ayrıca arazilerin bir araya toplanmasıyla tarlaların işlenmesi için gerekli olan maddi giderler de önemli derecede azalır. Toprak reformunun gerektirdiği gibi su ve elektrik devlet tarafından sağlandığı takdirde çiftçinin işi bir hayli kolaylaşır.

 

Ancak gerçekçi baktığımızda, geçmişte bu uygulamalarda hep haksızlıklar ve ayrımcılıkların yapıldığını görüyor ve vaat edilen elektrik ve suyun bahsekonu arazilerin büyük bir çoğunluğuna getirilmediğini gözlemliyoruz. Üstelik geçmişte yapılan toprak reformundan az sayıda kişi faydalanmıştır. Azınlıktan çok sayıda vatandaşımız da değerli tarlalarını yitirmiştir. Bu yüzden yeni toprak reformuna kuşkuyla yaklaşmakta sanırım haklıyım. Umarım o eski devirler son bulmuştur ve yeni toprak reformu sürecinde bu tür haksızlıklar bir daha yaşanmaz. “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak bu konuda halkımızın yanında yer alacağımızdan emin olabilirsiniz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz