Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANLI KOMUTANLAR AMERİKA’DAN ABRAMS TANKLARINI ALMAYA GİTTİ

YUNANLI KOMUTANLAR AMERİKA’DAN ABRAMS TANKLARINI ALMAYA GİTTİ

16
0

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nde görevli komutanlardan oluşan bir grup M1A1 Abrams tanklarının depolandığı yerleri görmek ve seçmek üzere ABD’ye gitti. ABD’nin elinde depolanmış durumda olan 1000 adet M1A1 Abrams tanklarının içinden 400 adet seçecek olan Yunanlı komutanlar, bunlardan en iyi durumda olanların Yunanistan’a taşınması için gerekli hazırlıkları yapacakları belirtiliyor.

Söz konusu M1A1 Abrams tanklarının Yunan Kara Kuvvetleri’nin Mekanize Tuğaylarında bulunan Leopard 1A5 tanklarının yerini alacağı ifade ediliyor. M1A1 Abrams tankları, Yunan Ordusu’nda çok sayıda bulunan Leopard 2A4/HEL modelleri ile güçlü bir tank gücü oluşturacağı belirtiliyor.

 

M1A1 Abrams tanklarının Yunanistan’a taşınması için nakliye parasının Yunanlı armatörler tarafından karşılanacağı ifade ediliyor. Böylece ABD tarafından Yunanistan’a hibe olarak verilecek olan 400 adet ve üzeri M1A1 Abrams tanklarının sıfır maliyetle Yunan Ordusu’nun emvanterine dahil olmuş olacak.

Yunan Kara Kuvvetleri’nin Mekanize Tuğaylarında bulunan Leopard 1A5 tanklarının ise Ege adalarındaki askeri birliklerde bulunan eski M48A5 MOLF model tankların yerini alacağı iddia ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz