Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MAKEDONYA-TRAKYA BAKANI KARAOĞLOU İSTANBUL’DAYDI

MAKEDONYA-TRAKYA BAKANI KARAOĞLOU İSTANBUL’DAYDI

15
0

Makedonya-Trakya Bakanı Theodoros Karaoglou, özel bir ziyaret için İstanbul’a gitti. Karaoğlou, ziyareti sırasında Yunanistan ile Türkiye’nin işbirliğinden yana olduklarını söyledi.

Karaoglou, bazı iş adamlarıyla görüşmelerde bulunmak amacıyla geldiği İstanbul’da Aşçıoğlu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ile görüştü. Bakan Karaoglou, görüşme öncesinde gazetecilere açıklamada bulunarak, “Türkiye ile Yunanistan’ın işbirliğinden yanayız, işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Bu ziyaretinin özel bir ziyaret olduğunu belirten Karaoglou, yakın zamanda gerçekleşecek resmi ziyaretinde ikili ilişkiler ve özellikle yatırımlarla ilgili daha geniş bir açıklama yapacağını kaydetti.

 

“Türk iş adamlarının Yunanistan‘da konuşlanmasının zamanı”

 

Aşçıoğlu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’nin kardeşi bir ülke olduğunu belirterek, “Türk iş adamlarının Yunanistan’da olmasını doğru buluyoruz. Yunanistan’da çok iyi ticari fırsatların olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

“Hangi ülke size ne kadar yaklaşırsa siz de ona o kadar yaklaşırsınız” diyen Aşçıoğlu, Yunan Bakan’ın bugünkü ziyaretinin amacının da sıcaklığı pekiştirmek olduğunu söyledi.

 

Yunanistan’da içinde biri Selanik’te 500 milyon dolar önerdikleri fuar alanı, diğeri de Atina’daki eski Helenike Havaalanı olmak üzere talip oldukları 2 projeleri olduğunu anlatan Aşçıoğlu, “Hasılat paylaşımı yöntemini teklif ettik. İkna oldular. Hasılat paylaşımı yöntemini Yunanistan’a biz öğreteceğiz” dedi.

 

Aşçıoğlu, Yunanistan’ın birçok ülkeden daha cazip olduğunu vurgulayarak,

“Yunanistan’daki yapı stoku buradakinden çok daha kötü, çok daha geri. Hem Avrupalı olacaksınız hem yaşamı çok seveceksiniz ve o yapılarla yaşayacaksınız. Bana göre büyük bir uyuşmazlık var orada. İnşaat sektörü için ciddi işler yapılabilir. Türk iş adamlarının orada konuşlanmasının zamanı” diye konuştu.

Aşçıoğlu, dünyada kriz olan ülkeler arasında en başarılı iş adamlarının Türk iş adamları olduğunu, Türk iş adamlarının krizdeki Yunanistan’a girdiği zaman ülkenin daha hızlı toparlayacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz